За кордоном

Мільярди доларів експортних доходів Росії «зависли» за кордоном через санкції

12 квітня 2024, 16:06Новини132

Этот материал также доступен на русском

Проблеми з платежами для російських компаній різко посилилися на початку року

  • Посилання скопійованоlink copied

Посилення американських санкцій і масові відмови банків проводити платежі для російських компаній позбавили економіку країни-агресора мільярдів доларів валютної виручки, випливає з даних ЦБ РФ.

За підсумками березня, Росія заробила на експорті $39,6 млрд — на 30% більше, ніж у лютому, і майже на 40% більше, ніж у січні, повідомив Центробанк у щомісячному звіті про платіжний баланс країни. При цьому одночасно на $15,5 млрд підскочили «іноземні активи» російських компаній — показник, що включає, зокрема, кошти на іноземних рахунках. Це означає, що хоча експорт номінально зріс, “валюта ще не дійшла у відповідних обсягах”, зазначає Єгор Сусін, керуючий директор ДПБ Private Banking.

У січні та лютому бізнес накопичував валюту за кордоном зі швидкістю $3-4 млрд на місяць. У березні темпи зростання іноземних активів прискорилися в 5 разів: на рахунках у банках за кордоном залишилося більше $10 млрд понад звичайні суми.

“Товари експортують, але гроші не доходять”, – описує ситуацію Євген Суворов, економіст ЦентрКредитБанку та автор MMI. В результаті «бухгалтерські» показники та «живий» експортний виторг сильно розходяться, зазначає він. Хоча ЦБ звітує про рекордний профіцит торгового балансу ($16,7 млрд у березні), насправді практично кожен четвертий долар за продані за кордон товари завис на іноземних рахунках.

“Це може бути однією з причин слабкості рубля наприкінці першого кварталу”, – розмірковує Сусін.

Проблеми з платежами для російських компаній різко посилилися на початку року після того, як президент США Джо Байден підписав указ про посилення санкційного режиму: відтепер усім банкам загрожують вторинні заходи, якщо вони сприяють діяльності російського ВПК.

В результаті різко зросла кількість відмов у проведенні платежів без роз’яснення причин, скаржився на з’їзді Асоціації банків Росії глава ВТБ Андрій Костін. За його словами, якщо раніше банки блокували платежі на адресу структур, що потрапили під санкції, то тепер «центральною проблемою стає географія»: достатньо згадки Росії, як «загоряється стоп».

Проблеми торкнулися, зокрема, найбільших компаній, навіть не включених до санкційних списків. “Практично всі найбільші банки відмовляються від переказів до Росії”, – повідомляв минулого тижня віце-президент “Норнікеля” Антон Берлін.

За даними Reuters, під фінансову блокаду потрапили навіть платежі за нафту та нафтопродукти – ключове джерело експортної виручки для економіки, на яке припадає кожен другий долар експортних доходів.

Закривати рахунки та блокувати операції стали банки Туреччини та ОАЕ — головних антисанкційних хабів російського бізнесу, а потім до них приєдналися китайські банки, зокрема великі та державні.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Фонд регулярно здійснює постачання безпілотних літальних апаратів різного призначення для українських підрозділів

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В розумінні реєстраційного законодавства приватний будинок і земельна ділянка, на якій він розташований, — це різні об’єкти нерухомого майна

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
"СтягниБорг" автоматично формує документ згідно з вимогами закону

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Нові правила значно збільшують фінансове та трудове навантаження на фонди

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Понад 15% українців володіють криптовалютою і багато з них використовують її щодня

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Звільнення з військової служби через сімейні обставини або інші поважні причини здійснюється за наявності оригіналів документів, що підтверджують таку підставу звільнення