Колізії та конфлікти

Майже 50% страховиків мають непрозорі структури власності, — НБУ

19 березня 2021, 14:18Новини301

Этот материал также доступен на русском

Невдовзі регулятор планує затвердити положення про розкриття структур власності.

  • Посилання скопійованоlink copied

Близько 100 страхових компаній із 210 діючих на ринку сьогодні мають непрозорі структури власності, а майже 90 власників набували істотної участі у компаніях без погодження НБУ чи попереднього регулятора Нацкомфінпослуг. Про такі результати аналізу інформації щодо власників страхових компаній із доступних Нацбанку джерел розповів Дмитро Смаль, начальник управління ліцензування страхових компаній департаменту ліцензування НБУ, зазначає Мінфін.

Загалом аналіз показав, що існує чотири класичні схеми приховування бенефіціарних власників:

  1. «Футбольні команди» — пакет акцій компанії «подрібнюється» на номінальних акціонерів так, щоб кожен не мав 10%. Чому 10%? Бо придбання такого пакета акцій вже потребує згоди регулятора. Проблема такої структури у тому, що якщо компанія потрапить у скрутне становище, не буде особи, з ким вести комунікацію з проблемних питань та надання додаткової фінансової підтримки. Як зазначається, такі особи навіть можуть не знати, яким чином вони «зайшли» до структури та хто їхні «бізнес-партнери», тобто подібні структури — «штучні» утворення, покликані приховати реального власника.
  2. Номінальні власники. Ситуація, за якої у компанії декілька акціонерів, котрі не є справжніми, а лише приховують під своїми прізвищами реальних власників. Наприклад, у Нацбанку є один з таких кейсів, коли власниками однієї компанії виступають помічниця та син народного депутата. Наявна надзвичайно висока вірогідність неформального впливу на діяльність компанії. На папері власники — одні люди, тоді як фактично власник — інший.
  3. Трастові конструкції. Українські бенефіціари можуть ховатися від розкриття, користуючись іноземними (офшорними) компаніями, іноземними номінальними утримувачами акцій або трастами. Непоодинокі випадки, коли такі особи з Белізу чи Кіпру можуть бути засновниками чи керівниками численної кількості інших компаній.
  4. «Закільцьовки». Це ситуація, коли страховик де-факто володіє сам собою, тоді як власником міноритарного пакету може бути маловідома фізична особа. Це ситуація, коли власник наче є, а наче й немає.

За словами Дмитра Смаля, невдовзі регулятор планує затвердити положення про розкриття структур власності. Цей документ вимагатиме повного розкриття справжніх власників небанківських фінансових установ, у т. ч. страхових компаній. Учасникам ринку буде надано можливість довести реальність своїх власників та надано час на узгодження структури з вимогами регулятора.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

НБУ

Статті • Влада i люди
Якщо намагатися пришвидшити темпи економічного зростання нацбанківськими інструментами, ми отримаємо або інфляцію, або бульбашки на фінансових ринках

НБУ

Статті • Влада i люди
Чи можна збільшити обсяги іпотечного кредитування без навантаження на державний бюджет?

НБУ

Статті • Влада i люди
Набувши популярності серед молоді, кешбек як інструмент підвищення лояльності невдовзі може зникнути з українського фінансового ринку

НБУ

Статті • Влада i люди
Чому державні банки готові підтримувати програму

НБУ

Статті • Влада i люди
1 липня минув рік, як Національний банк став регулятором для небанківських фінансових установ

Законодавство

Статті • Влада i люди
Законопроєкт «Про кредитні спілки», зареєстрований під № 5125, 1 червня 2021 року був розглянутий Верховною Радою України у першому читанні та прийнятий за основу