За кордоном

“Луна” розбилась. Роскосмос констатував фіаско першої за півстоліття місії на Місяць

20 серпня 2023, 16:18Новини225

Станція «Луна-25», яку готували понад 10 років, політ якої відкладали вісім разів, за попередніми розрахунками, зіткнулася з Місяцем та припинила своє існування

  • Посилання скопійованоlink copied

Перша за півстоліття російська космічна місія на Місяць зазнала фіаско.

Станція «Луна-25», яку готували понад 10 років, політ якої відкладали вісім разів, за попередніми розрахунками, зіткнулася з Місяцем та припинила своє існування, повідомила у неділю прес-служба «Роскосмосу».

У суботу стало відомо, що долетівши до супутника Землі, станція не змогла вийти на посадкову орбіту: імпульс, який їй дали двигуни, виявився нерозрахунковим. “Роскосмос” повідомив про “нештатну ситуацію”, поки фахівці екстрено намагалися знайти рішення. Але зв’язатися з апаратом та відновити його керованість не вдалося.

«ЛУНА-25» став найтривалішим «довгобудом» у російському космосі: спочатку його політ планували на 2014 рік. Запуск апарату переносили стільки разів, що, втомившись чекати, ще до війни з проекту вийшли шведи: вони розмістили свої прилади на борту китайського місяцехода «Нефритовий заєць», який успішно запустили у 2019 році.

Після низки невдач міжпланетних місій вчені дуже боялися зазнати невдачі. “Перша російська експедиція на південний полюс Місяця має стати успішною”, – пояснював раніше завідувач відділу ядерної планетології Інституту космічних досліджень (ІКМ) РАН Ігор Митрофанов.

Попередній місячний апарат — «Луна-24» — Радянський Союз запустив 1976 року. Спроби відправити апарати на Марс 1988-го, 1996-го, а потім 2011 року («Фобос-грунт») зазнали невдачі.

Програвши марсіанські перегони, Росія, схоже, вибуває ще й з місячної, поступаючись не лише Китаю, а й Індії — країнам, які раніше вважалися «молодшими» партнерами.

«Ми розучилися сідати на Місяць, — журився 2021 року академік Михайло Маров, який брав участь у кількох радянських міжпланетних місіях, у тому числі з доставки місячного ґрунту на Землю. — У 70-х роках ми робили це неодноразово, а зараз ми втратили все те, що забезпечувало наші досягнення».

Проекти та інновації
Вчора, 12:33 • Новини • Проекти та інновації
Проекти та інновації
Вчора, 11:15 • Новини • Проекти та інновації

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Україна належить до країн, де використання криптовалюти не забороняється, проте законодавче регулювання тільки на стадії становлення

Огляд ринків

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Наш співрозмовник – командир екіпажу БПЛА, капітан, служить у підрозділі аеророзвідки спеціального призначення "КОНДОР" Першої президентської бригади ОП "БУРЕВІЙ"

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В цілях надання компенсації пошкоджене або знищене майно, яке знаходиться в районі бойових дій або на окупованих територіях, прирівнюється до знищеного

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
У межах заходу в Лондоні були презентовані практичні концепції юридичного механізму стягнення збитків

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Фонд регулярно здійснює постачання безпілотних літальних апаратів різного призначення для українських підрозділів

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В розумінні реєстраційного законодавства приватний будинок і земельна ділянка, на якій він розташований, — це різні об’єкти нерухомого майна