Київ, який не здається: попит на житло триває попри війну

9 квітня 2025, 12:08Новини76

Від Подолу до Борщагівки: як обрати житло в Києві сьогодні

  • Посилання скопійованоlink copied

Так, війна триває, і коли вона закінчиться, не знає ніхто. Але триває й життя — люди одружуються і діти народжуються, бо життя врешті-решт перемагає завжди. Отож і ринок нерухомості в Україні не занепав і нікуди не подівся – як не крути, а для життя потрібне житло, та ще й величезна внутрішня міграція досить відчутно впливає і на «первинку», і на «вторинку», тобто керує попитом і на новобудови, і на так званий старий житловий фонд. Чому так званий старий? Та тому, що все, і житло в тому числі, буває не так старе, як просто давнє, коли в документах років багато, а стан навіть кращий ніж чудовий. Якийсь попит є й на справді старе, а то й добряче занедбане житло, на ті ж самі «хрущівки» й «панельки».

Але зараз поговоримо без емоцій, а тільки мовою фактів.

Безпека

Житло в Києві вже не найдорожче в Україні — найдорожче заплатити за нерухомість доведеться у Львові. Не дуже відстає від лідерів і Ужгород, де тільки за останні кілька місяців первинна нерухомість здорожчала на 13%. Пояснення просте – безпека. І якщо Львів і Ужгород просто географічно досить далеко від лінії фронту, то в Києві сильніша ППО.

Ринок праці

Війна змусила багатьох власників різних бізнесів перенести виробництво із східних, південних і навіть центральних областей ближче до західних кордонів. А якщо збільшилась кількість людей, то й житла потрібно більше, і стосується це не тільки оренди, але й продажу. Традиційно привабливою на ринку праці залишається столиця, відтак і попит на житло в столиці залишається стабільно високим (звісно, порівняно з іншими життєвими умовами).

Гроші

Нерухомість – актив недешевий. Квартиру ж бо тепер розглядають не тільки як власне помешкання, але і як об’єкт для оренди. А де крутиться найбільше грошей? Зрозуміло ж, що там, де найбільше роботи. Тобто це знову Київ, Львів, Ужгород.

Державні програми «єОселя» і «єВідновлення» й стабільність їх фінансування на ринок нерухомості також впливають, бо дозволяють купувати житло більшій кількості людей.

***

Отож, житло в столиці.

Говорити про вибір квартири в Києві можна не просто довго, а безкінечно, починаючи з обговорення вартості й стабільності електропостачання й аж до дитячих площадок у дворі й спортивних комплексів поблизу. Але чи не найпершим пунктом для обговорення стає район. І зовсім не факт, що всі мріють жити на Печерську – часом можна зустріти людину, яка не просто хоче, а мріє жити на ДВРЗ. Різні люди – різні уподобання, відтак і назвати якийсь район найкращим неможливо (як кажуть, кому кавун, а комусь свинячий хвостик).

Кілька слів про Подільський район, без якого, як відомо, Київ неможливий

Якщо ви маєте на меті купити квартиру у Подільскому районі, то що саме ви маєте на увазі?

Справді, де саме ви хочете знайти житло? Навіть не всі кияни одразу згадають і назвуть місцевості, які входять до складу Подільського району. Звичайно, центральна частина Подільського району – це Поділ, чи не найстаріший район Києва. Але ж Подільський район – це ще й Виноградар, і Вітряні гори, і Куренівка, і Мостицький масив, а також Біличе поле, селище Шевченка й навіть частина Нивок!

То що саме вас цікавить?

Зважайте, що Поділ і, скажімо, Виноградар чи Нивки — це різні транспортні рішення, різна інфраструктура, різні можливості для відпочинку і, відповідно, різна ціна на житло. За даними агентства нерухомості Благовіст, вартість, скажімо, однокімнатної квартири в Подільському районі, але в різних місцевостях, може відрізнятися мало не в півтора рази.

Безумовно, вартість квартири залежатиме від багатьох чинників, навіть якщо йтиметься про один район.

Візьмемо для прикладу, скажімо, Виноградар. Забудова ще радянських часів матиме зовсім не таку ціну, як квартири у Варшавському кварталі. Впорядковане й облаштоване помешкання коштує аж ніяк не стільки ж, як щойно здана в експлуатацію квартира, де, як тепер ведеться, немає ані постеленої підлоги, ані сантехніки, ані плити – просто стіни й стеля над головою.

Якщо йтиметься про власне Поділ, то ціни тут не просто кусючі, а аж гарчать, хоча ж саме тут і історія, яка створює неймовірну ауру, і Дніпро, і Дніпровські схили, і Могилянка, і будиночок Булгакова, і Замок Річарда Левине Серце (Річард тут не жив і навіть не бував), і театри, і розваги, і метро, і які завгодно варіанти забудови…

Чи, може, вас зацікавить селище Шевченка? Це теж Подільський район, але вже не власне Поділ. Ви навіть не знаєте, де це? А це місцевість у Подільському районі – між Пріоркою, Виноградарем, Вітряними горами, урочищем Кинь-Грусть і Пуща-Водицьким лісом. Забудова тут малоповерхова садибного типу. Звісно, що шанувальникам сучасних ЖК тут шукати особливо нічого, але ж не всі хочуть жити в кам’яних джунглях (от уже й справді хтось влучну назву вигадав!). А якщо купити тут садибу й збудувати такий котедж, про який давно мріялось.

Що ж, мандрувати Подільським районом можна як завгодно довго, але ж подивимось ближче на ще один район Києва.

Святошинський район – тут живе історія

Придивіться ще й до Святошинського району (https://blagovist.ua/uk/search/apartment/sale/r_1003198/cur_3/kch_2).

Оскільки про метро вже всі згадали, то додамо, що станцій метро тут аж чотири — Нивки, Святошин, Житомирська і Академмістечко, тобто район немаленький. І якщо вас зацікавить можливість придбати житло саме у Святошинському районі, то вам знову доведеться спочатку визначитися, де саме ви хотіли б жити.

Святошинський район – це Берковець, Нивки 4, Біличі, село Біличі, Новобіличі, Катеринівка, Академмістечко, Авіамістечко, Святошин, Жовтневе, Микільська Борщагівка, Південна Борщагівка, Михайлівська Борщагівка, Перемога, Ґалаґани.

Тож спочатку треба зрозуміти, де саме ви хотіли б придбати квартиру або садибу. Вам до вподоби Нивки чи Академмістечко? Можливо, вас зацікавить Микільська чи Південна Борщагівка або Новобіличі чи Авіамістечко? І це питання принципове, бо якісь райони мають стару забудову й на нові будинки сподіватися не доводиться, а якісь просто новісінькі, як кажуть – аж скриплять, такі новісінькі. Хоча є й Академмістечко, де поки чудово уживаються «хрущівки» і забудова сучасна.

Транспорт тут просто ідеальний – чотири станції метро, швидкісний Берестейський проспект (раніше Брест-Литовський, а потім Перемоги), який прямісінько доведе до Хрещатика, тролейбуси, автобуси, маршрутки.

А вартість квартир – як завжди, тобто різна. Зрозуміло ж, що «хрущівка» на Нивках чи в Академмістечку буде відчутно дешевшою ніж сучасна квартира в новобудові. За даними агенції нерухомості «Благовіст» різниця теж може відрізнятися майже в півтора рази – яке житло, де саме, який стан вибраного помешкання і ще немало різних факторів.

До речі, назва Святошинського району походить від назви місцевості Святошин, а вже назва місцевості пояснюється легендою (чи реальними історичними фактами?).

***

…Київська Русь. XII століття. Чернігівський князь Святослав Давидович (онук Великого Київського князя Святослава Ярославича) одержує у спадок землі неподалік від Києва. Ще досить молодим обирає шлях чернецтва й приймає постриг з ім’ям Микола (на честь Миколи Мирлікійського). Стає відомим подвижником і чудотворцем, насельником Києво-Печерського монастиря. По смерті канонізований…

Серед місцевого люду колишній князь, син і онук князів був відомий як святоша, тож і вотчина його одержала назву саме так: чий то наділ? Святошин.

***

Навіть у часи лихоліть Київ завжди приваблював людей, які шукали тут захисту, і безпеки, і майбутнього своїм дітям і онукам. Вибір нерухомості в Києві – це вибір житла на тій землі, яка пам’ятає ворожі навали, руїни, гноблення, але яка завжди відроджувалась і ставала ще сильнішою і прекраснішою. Нерухомість у Києві – прекрасний вибір, бо саме звідси починалася земля руська, звідси починалася наша історія, бо життя тут не закінчиться ніколи.

А як переїжджатимете в нову квартиру чи в новий будинок – чи то буде на Подолі, чи на Нивках, чи в Академмістечку, чи в якійсь із Борщагівок, – обов’язково візьміть із собою кошеня (або кота, або кішку). Навіть якщо помешкання найновіше, але ж земля ця знає і пам’ятає багато різного. Тож котуська точно зайвим не буде (а то мало чиї духи ще прокинуться). І щасти вам!

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Контролюючий орган інформує нового власника про податкові зобов'язання після отримання даних про зміну власності

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Державна політика має бути спрямована на перенаправлення грошових потоків в бюджет у цивілізований спосіб

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Спільнота творців не має наміру сидіти склавши руки, спостерігаючи, як Копіпастор краде та заробляє на чужих авторських правах

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Україна належить до країн, де використання криптовалюти не забороняється, проте законодавче регулювання тільки на стадії становлення

Огляд ринків

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Наш співрозмовник – командир екіпажу БПЛА, капітан, служить у підрозділі аеророзвідки спеціального призначення "КОНДОР" Першої президентської бригади ОП "БУРЕВІЙ"

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В цілях надання компенсації пошкоджене або знищене майно, яке знаходиться в районі бойових дій або на окупованих територіях, прирівнюється до знищеного