Криптовалюти втратили $4,6 млрд через шахрайство з використанням штучного інтелекту
Этот материал также доступен на русском
Основними інструментами зловмисників стали дипфейки та соціальна інженерія

Провідна криптовалютна біржа та Web3-компанія Bitget представила звіт Anti-Scam Research Report 2025, підготовлений у партнерстві з компаніями з блокчейн-безпеки SlowMist та Elliptic. Згідно з документом, у 2024 році глобальні втрати від криптошахрайства сягнули $4,6 млрд.
Основними інструментами зловмисників стали дипфейки та соціальна інженерія.
Топ-10 ШІ-шахрайських схем у 2024-2025 роках
Діпфейк-імітація. ШІ дозволяє створювати високоякісні синтетичні відео, що імітують відомих осіб (інфлюенсерів, керівників компаній) для просування фальшивих інвестиційних схем або інших видів шахрайства.
Шахрайство з використанням соціальної інженерії. Хоча соціальна інженерія існувала завжди, ШІ значно посилює її ефективність. Сюди входять:
- Фішингові боти: ШІ може генерувати більш переконливі та персоналізовані фішингові електронні листи та повідомлення, які імітують надійні джерела.
- Трояни для пропозицій роботи: ШІ допомагає створювати дуже реалістичні фальшиві вакансії та імітувати комунікації з відділами кадрів для виманювання даних або установки шкідливого програмного забезпечення.
- Фальшиві пропозиції стейкінгу: ШІ може створювати переконливі вебсайти та рекламні матеріали для оманливих схем стейкінгу, обіцяючи високі прибутки.
- Сучасні схеми Понці: Ці схеми тепер маскуються під легітимні криптопроєкти, такі як DeFi, NFT або GameFi. ШІ може бути використаний для створення ілюзії активної розробки, спільноти та фінансових показників, що приваблює жертв.
Захоплення гаманців: Хоча ШІ безпосередньо не «захоплює» гаманці, він може бути використаний для створення фішингових сайтів, підроблених розширень браузера або шкідливого програмного забезпечення, які дозволяють шахраям отримати доступ до приватних ключів або seed-фраз.
Багатомільйонні шахрайства: У звіті зазначається збільшення масштабу шахрайств. ШІ дозволяє шахраям автоматизувати процеси обману, масштабувати атаки та створювати складніші сценарії, що призводить до більших фінансових втрат.
Оманливі фасади проєктів: ШІ використовується для створення фальшивих вебсайтів, профілів у соціальних мережах, whitepapers та навіть «команди» для створення ілюзії легітимного криптопроєкту, який насправді є шахрайством. Наприклад, проєкт Zebra Lending досягнув TVL понад $310 000; на Arbitrum їхній Glori Finance досягнув пікового TVL у $1,4 млн. Обидва проєкти були розвилками Compound V2 і використовували капітал, вилучений з інших шахрайських схем, таких як Crolend, HashDAO і HellHoundFi, в якості стартового капіталу, таким чином створюючи замкнутий цикл шахрайства.
Експлуатація довіри та психології: За допомогою ШІ шахраї генерують персоналізовані повідомлення та сценарії, які грають на емоціях жертв (жадібність, страх втрати, романтичні почуття), роблячи атаки більш правдоподібними та ефективними.
Уникнення автоматичного відстеження коштів: Хоча у звіті йдеться про те, що Bitget та партнери співпрацюють для автоматичного відстеження коштів, він також висвітлює тенденцію, що шахраї постійно шукають нові способи, включно з ШІ, щоб уникнути виявлення та переміщення незаконно отриманих коштів через складні мережі транзакцій.
Токенізовані схеми Понці: Замість традиційних фіатних грошей, ці схеми використовують токени, що дозволяє їм бути більш децентралізованими та важчими для регулювання. ШІ може бути використаний для створення фальшивої ліквідності або штучного завищення ціни токенів.
Фальшиві канали найму: За допомогою ШІ шахраї створюють цілі «процеси найму» з підробленими інтерв’ю, тестами та пропозиціями, щоб викрасти особисту інформацію або гроші.
Також у звіті детально описується, як викрадені кошти проходять через кросчейн-мости та сервіси обфускації перед тим, як потрапити до міксерів або на біржу — це значно ускладнює розслідування та повернення активів.
«Сьогодні головна загроза для крипти — це не волатильність, а обман. Саме тому ми оголосили червень Місяцем боротьби з шахрайством. Наш звіт — ключовий елемент цієї ініціативи. Штучний інтелект зробив шахрайство швидшим, дешевшим і складнішим для виявлення. У Bitget ми впевнені, що протидіяти цим загрозам можна лише за допомогою технологій і співпраці всього ринку. Наша мета — зробити трейдинг не лише швидким, а й розумним», — заявила Грейсі Чен, CEO Bitget.
У звіті також розповідається про ініціативу Bitget Anti-Scam Hub, інноваційні системи виявлення загроз і Фонд захисту користувачів обсягом понад $500 млн. Компанія SlowMist надала детальний аналіз тактик зловмисників — від «отруєння адрес» до троянів під виглядом вакансій, а Elliptic дослідила шляхи відмивання криптовалют через мости та міксери.
«Злочинці постійно вдосконалюють свої методи — використовують ШІ та знаходять нові способи масштабування атак. Водночас ми теж масштабуємо наші технології та блокчейн-можливості для вчасного виявлення нових схем. Співпраця з Bitget — це наша спільна місія: виявляти загрози та надавати користувачам інструменти захисту», — зазначив Арда Акартуна, провідний дослідник криптозагроз, Elliptic (APAC).
«Цей звіт відображає реальні шаблони, які ми щодня бачимо ончейн. Від фішингових груп до фейкових стейкінг-додатків — тактики змінюються, але психологія шахрайства залишається незмінною. Користувачі мають бути поінформованими, скептичними та завжди пам’ятати про безпеку», — додала Ліза, керівниця відділу безпеки SlowMist.
У завершенні звіту наведено практичні поради для користувачів і організацій — як розпізнати «червоні прапорці» та уникати типових пасток у DeFi, NFT і Web3-середовищі.
Рекомендації для захисту криптоактивів від шахрайства в епоху ШІ
- Важливо навчитися розпізнавати автентичність контенту в соціальних мережах. Категорично рекомендується відмовитися від переходу на будь-які посилання у коментарях чи групових чатах, навіть якщо вони здаються офіційними. Для виконання критичних дій, таких як підключення гаманця, отримання еірдропів або стейкінг, завжди слід перевіряти інформацію через офіційний вебсайт проєкту або перевірені канали спільноти. Додатковою мірою захисту є встановлення безпекових плагінів, таких як Scam Sniffer, які здатні виявляти та блокувати фішингові посилання в режимі реального часу, значно зменшуючи ризик випадкових кліків.
- Слід бути вкрай обережним з ризиками, які залучають нові інструменти ШІ. Швидкий розвиток великих мовних моделей призвів до появи безлічі нових ШІ-інструментів, і хоча вони розширюють можливості, вони також створюють нові виклики для безпеки. Зокрема, імплементація стандарту MCP (Model Context Protocol), що з’єднує великі мовні моделі із зовнішніми інструментами та джерелами даних, несе в собі нові загрози. Проєктним командам радиться проводити самооцінки та заздалегідь посилювати свої захисти.
- Варто активно використовувати ончейн-інструменти для ідентифікації ризикованих адрес та ознак схем Понці. Для токенів, які можуть бути «rug pulls» (викраденням коштів) або частиною шахрайських проєктів, рекомендується використовувати інструменти протидії відмиванню грошей та відстеження, як-от MistTrack, або швидко оцінювати їх за допомогою GoPlus’s Token Security Detection. Ці інструменти дозволяють перевіряти ризики, пов’язані з адресами проєкту. Також корисно комбінувати цю інформацію з даними з платформ на кшталт Etherscan або BscScan, щоб перевірити, чи не було попереджень від жертв у розділах коментарів. Особливу обережність слід виявляти до високоприбуткових проєктів, оскільки аномально високі обіцяні доходи майже завжди означають надзвичайно високий ризик.
- Не варто сліпо довіряти «масштабу» чи «історіям успіху». Шахраї часто створюють ілюзію прибутковості, використовуючи великі Telegram-групи, підроблені рекомендації від відомих осіб (KOL) та фальшиві скріншоти прибутків. Легітимні проєкти, як правило, можуть бути прозоро перевірені через GitHub репозиторії, аудити ончейн-контрактів та офіційні оголошення на їхніх вебсайтах. Користувачам необхідно навчитися самостійно перевіряти джерела інформації.
- Остерігайтеся атак через надіслані файли. Все частіше зловмисники використовують платформи на зразок Telegram, Discord та LinkedIn для надсилання шкідливих скриптів, замаскованих під пропозиції роботи або запрошення на технічні тести, таким чином спонукаючи користувачів запускати високоризикові файли.
З повною версією звіту можна ознайомитися за посиланням.






-
Мінфін: за тиждень підприємці отримали 504 пільгові кредити на 1,6 млрд грнСьогодні, 18:08 • Новини
-
Виплати вкладникам збанкрутілих банків через «Дію» вже перевищили 47 мільйонів гривеньСьогодні, 18:00 • Новини
-
НБУ готується до зниження облікової ставки у другому півріччіСьогодні, 17:49 • Новини
-
Проекти та інноваціїОгляд ЗМІУкраїна зацікавлена в залученні польського бізнесу до участі в проектах відновленняСьогодні, 17:42 • Новини • Проекти та інновації
-
Огляд ЗМІ7 літніх фруктів і овочів, які принесуть користь серцю і нормалізують тискСьогодні, 17:38 • Новини • Огляд ЗМІ
-
Можлива відмова обох двигунів: експерти назвали ймовірну причину катастрофи Boeing 787 в ІндіїСьогодні, 17:27 • Новини
-
З’явився перший у світі монітор з частотою 800 Гц: кому й навіщо він потрібенСьогодні, 17:17 • Новини
-
У Києві облаштовують Сквер пам’яті журналістів, які загинули під час війниСьогодні, 17:07 • Новини
-
У Києві відбувся ІІІ Національний форум «Банкрутство та неплатоспроможність в Україні»Сьогодні, 16:57 • Новини
-
За кордономWarner Bros. Discovery отримала підтримку кредиторів для реструктуризації боргу — компанія готується до поділуСьогодні, 16:46 • Новини • За кордоном
-
Проекти та інноваціїДональд Трамп запускає власного мобільного оператораСьогодні, 16:36 • Новини • Проекти та інновації
-
Проекти та інноваціїСоцмережіMeta запускає рекламу в WhatsApp: новий етап монетизації месенджераСьогодні, 16:26 • Новини • Проекти та інновації
-
«Національний кешбек»: 445 млн грн українці отримали за квітеньСьогодні, 16:16 • Новини
-
Гранти для переробних підприємств: Мінекономіки погодило 22 нові заявки на майже 109 мільйонів гривеньСьогодні, 16:06 • Новини
-
Проекти та інноваціїНардепи хочуть змінити систему пільгового проїзду для ветеранівСьогодні, 15:56 • Новини • Проекти та інновації
-
В Україні зростають офіційні продажі підакцизних товарівСьогодні, 15:45 • Новини
-
СоцмережіУперше в історії: прибутки від реклами в соцмережах перевищили доходи традиційних медіаСьогодні, 15:35 • Новини • Соцмережі
-
Через порушення військового обліку вже 9 водіїв втратили право кермувати автоСьогодні, 15:25 • Новини
-
Peugeot офіційно відродила лінійку GTi: першим став електричний E-208Сьогодні, 15:15 • Новини
-
За кордономОгляд ЗМІУ Ле-Бурже відкрився Міжнародний авіакосмічний салон: рекордна кількість учасників і політичні протестиСьогодні, 15:05 • Новини • За кордоном
-
За кордономПрем’єр Люксембургу закликав ЄС до спільного боргу для оборони та кліматичних цілейСьогодні, 14:55 • Новини • За кордоном
-
Завищили вартість ремонту причалу: БЕБ оголосило підозру посадовцю АМПУ та директору підрядної компаніїСьогодні, 14:44 • Новини
Матеріали за темою

Розслідування

Розслідування

Розслідування

Розслідування

Розслідування
