Крок до реформ в роботі Дисциплінарної та Кваліфікаційної комісій арбітражних керуючих
Подібні фахові та якісні зустрічі посилять розвиток системи банкрутства в Україні
21 листопада 2024 року в Міністерстві юстиції України відбувся круглий стіл, присвячений аналізу діяльності Дисциплінарної та Кваліфікаційної комісій арбітражних керуючих за 2024 рік та обговоренню завдань на майбутнє.
Учасниками заходу стали представники Міністерства юстиції, члени обох комісій, арбітражні керуючі, представники кредиторів та фахівці у сфері банкрутства.
Основна мета зустрічі – підведення підсумків роботи комісій, обговорення викликів і перспектив, а також формування рекомендацій для подальшого вдосконалення роботи. Подія стала платформою для конструктивного діалогу між усіма зацікавленими сторонами.
Програма заходу включала виступи ключових спікерів, під час яких було розглянуто декілька важливих питань:
- участь арбітражних керуючих у засіданнях Дисциплінарної комісії;
- вдосконалення процесу надання документів для перевірки;
- організація перевірок у зв’язку зі скаргами та необхідністю додаткового контролю;
- недоліки автоматизованого тестування осіб, які планують займатися діяльністю арбітражних керуючих;
- окремі особливості підвищення кваліфікації керуючих.
Як влучно зазначив член РАКУ Олександр Донченко, це став ледь не перший захід, під час якого «арбітражні керуючі на рівних спілкуються зі своїм регулятором! Спокійно та виважено, без надмірного формалізму». Тож відкритий діалог між головними стейкхолдерами сфери банкрутства – це дійсно досягнення. Про що, власне і говорить О.Донченко: «Підсумково, реально крута оперативна нарада, звідки всі розійшлися задоволеними і з новими задачами».
Про високий градус емоцій говорили й інші учасники заходу, але кожен з них наголошував, що врешті-решт усі доходили консенсусу.
Наприклад, на сторінці Фейсбук Ради арбітражних керуючих м. Києва зазначається про наступний епізод дискусії: «Владислав Філатов, директор Департаменту з питань банкрутства Міністерства юстиції України, наголосив, що організації (НААКУ) слід зосередитися на належному виконанні наявних повноважень, а не на амбіціях щодо отримання нових функцій, таких як видача свідоцтв чи проведення перевірок. Він зазначив, що: 1) досі не визначено альтернативних членів Дисциплінарної комісії, яких може бути призначено в разі припинення повноважень діючих; 2) повідомлення про порушення етики (15 випадків) залишаються без жодної реакції». Однак згодом через аргументовані позиції всіх учасників це питання було вирішено конструктивно.
Серед проміжних результатів заходу можна визначити наступні:
- Цифровізація перевірок. Обговорено необхідність переведення перевірок максимально в цифровий формат (сповіщення про засідання, подання письмових пояснень, проведення усних слухань онлайн).
- Досягнуто консенсусу про те, що дублювання документів у паперовому та цифровому форматах є недоцільним. Відтепер документи мають подаватися або в паперовому, або в електронному вигляді – це зекономить час і ресурси.
- Реформування тестів для кваліфікаційного іспиту (необхідність адаптації питань до змін законодавства, перегляд неоднозначних та некоректних відповідей, прозвучала ініціатива оприлюднити всі питання тестів для прозорості та якісної підготовки кандидатів).
- Додатково піднімалось питання відшкодування витрат членів Кваліфікаційної та Дисциплінарної комісій, що може значно підвищити їх ефективність і відповідальність.
Як зазначили в Раді арбітражних керуючих м. Києва, «усі ці ініціативи спрямовані на побудову сучасної системи, яка працює прозоро, ефективно та справедливо. Ми працюємо над створенням умов, де арбітражні керуючі можуть виконувати свої обов’язки якісно, а контрольні органи мають необхідні інструменти та ресурси для роботи».
Коментарі учасників
Лихопьок Денис, арбітражний керуючий, член Кваліфікаційної комісії арбітражних керуючих:
Протягом достатньо тривалої зустрічі, підбиваючи певні підсумки за минулий період, були обговорені як практичні кейси та звернення арбітражних керуючих, так й ідеї та напрями розвитку нових ініціатив. При чому не лише в площини роботи Дисциплінарної та Кваліфікаційної комісій, а відносно перспектив в цілому діяльності НААКУ, спільноти арбітражних керуючих, зокрема, у взаємовідносинах з Міністерством юстиції.
По-перше, необхідно акцентувати на успішності обраного формату «круглого столу», коли у режимі вільного спілкування ведеться фахове обговорення піднятих питань.
По-друге, приємно відмітити високий рівень професійності та взаємної поваги у спілкуванні, у тому числі у разі обґрунтованої критики між представниками НААКУ та Міністерства юстиції.
Мінюст визнав необхідність пришвидшити впровадження сучасних тенденцій, пов’язаних з цифровізацією та поліпшенням комунікаційних складових в роботі з арбітражними керуючими як з боку центрального апарату, так і з боку територіальних підрозділів.
Представники НААКУ погодились з потребою посилити організаційне (у тому числі кадрове та ресурсне) забезпечення взаємодії з Міністерством юстиції в питаннях, як спільної роботи в ДК та КК, так і в площині безпосередньої діяльності НААКУ (питання етики, стажування, взаємодопомоги арбітражних керуючих)
Протягом всього заходу відчувалось укріплення партнерських відносин між НААКУ та Мінюстом в умовах впровадження значних змін в законодавстві про банкрутство, які вимагають від усіх сторін оперативного та якісного їх впровадження, у тому числі в сферах допуску до професії, навчання, підвищення кваліфікації та контролю за діяльністю арбітражних керуючих.
Висловлюю подяку організаторам та учасникам цього продуктивного заходу, а також всім, хто приєднався до виступів та діалогу он-лайн. Впевнений, що такі фахові та якісні зустрічі посилять розвиток системи банкрутства в Україні
***
Ткаченко Денис, арбітражний керуючий, член Дисциплінарної комісії арбітражних керуючих:
Даний захід, як ніколи був жвавий та насичений різноманітністю питань та емоцій, які навіть не стосувалися предмету заходу. Учасники заходу фактично колегіально здійснювали розгляд питань, які надійшли до Міністерства юстиції України напередодні або відразу від учасників круглого столу. Іноді рівень дискусій доходив майже до піку емоцій, однак професіоналізм учасників заходу, а також спільне бажання подальшого розвитку та вдосконалення професії арбітражного керуючого, надали можливість прийти до єдиного, загального рішення по вирішенню того чи іншого питання.
Також, на мою думку, даний захід відзначився тим, що на ньому не було встановлено часових обмежень по його проведенню, він тривав доти, поки не були обговорені всі поставлені питання, та поки тривали виступи бажаючих, які долучилися як в онлайн, так і в офлайн формат. Все це говорить про максимальну відкритість та прозорість як регулятора в особі Міністерства юстиції України, так і Дисциплінарної та Кваліфікаційної комісій арбітражних керуючих.
На даному круглому столі, серед інших, розглядались наступні питання:
- Здійснення тиску на арбітражних керуючих при виконання своїх повноважень та необхідність посилення захисту прав арбітражних керуючих, а також необхідність посилення відповідальності за тиск та втручання в діяльність арбітражних керуючих;
- Потенційний конфлікт інтересів арбітражного керуючого та необхідність залишення в законодавстві лише реального конфлікту інтересів арбітражного керуючого;
- Територіальне визначення регулятором місця проведення перевірок арбітражних керуючих;
- Порядок подання пояснень арбітражних керуючих до перевірок (у паперовому та/або електронному вигляді), а також можливість цифровізації перевірок арбітражних керуючих;
- Можливість перегляду складу комітету кредиторів боржників та голосів кредиторів, за результатами позбавлення кредитора голосів, що пов’язано із санкціями та/або іншими заборонами чи запобіжниками;
- Необхідність внесення змін у законодавство, з питань, які пов’язані із діяльністю Кваліфікаційної комісії арбітражних керуючих;
- Постійне вдосконалення та перевірка актуальності діючому законодавству тестових питань, для складання кваліфікаційного іспиту осіб, які мають намір здійснювати діяльність арбітражного керуючого та можливість офіційного оприлюднення таких тестових питань.
Захід вчергове підтвердив високий рівень професіоналізму Дисциплінарної та Кваліфікаційної комісій арбітражних керуючих, доказом чого також є майже відсутність оскаржень рішень таких комісій. Вважаю, що за результатами такого круглого столу, буде встановлено подальшу чітку взаємодію та плідну співпрацю між Національною асоціацією арбітражних керуючих та Міністерством юстиції.
***
Бондарчук Олександр, голова Національної асоціації арбітражних керуючих України:
Ця зустріч — не просто підбиття підсумків, а стартова точка для нових ініціатив. Ми обговорили всі важливі питання: від вдосконалення перевірок і тестування до викликів, які принесуть реформи 2025 року.
Серед ключових меседжів виділю наступні.
- Подяка партнерам: Разом із Мін’юстом та проектом Право-Justice ми вистояли у складних умовах війни. Арбітражні керуючі залишаються сильними, як і наша країна.
- Робота, що відкриває нові перспективи: Круглі столи стали не просто традицією, а місцем, де народжуються важливі ідеї та формуються нові стандарти професійності.
- Принципи роботи комісій: Рада НААКУ не має права втручатись у роботу комісій, але ми зобов’язані співпрацювати, рекомендувати, радити. Арбітражні керуючі довіряють рішенням комісій, і ми повинні зберігати цей високий рівень довіри.
- Очікування від комісій: Арбітражні керуючі та суспільство очікують чесних, прогнозованих, законних рішень. Підхід до кожної справи має залишатися індивідуальним, адже двох однакових справ не буває.
- Готовність до змін: Кардинальні реформи законодавства, що тривають останні два роки, ускладнюють роботу, але члени комісій готові до нововведень 2025 року. Вірю у високий рівень їхньої кваліфікації.
Захід завершився конструктивною дискусією, а його результати стануть фундаментом для розвитку системи банкрутства в Україні.
-
Іноземне посвідчення водія: як обміняти на національне
Сьогодні, 12:00 • Новини
-
Огляд ЗМІТри найсуворіші критики серед знаків ЗодіакуСьогодні, 11:49 • Новини • Огляд ЗМІ
-
Огляд ЗМІКакао запобігло пошкодженню судин через стрес і жирну їжуСьогодні, 11:37 • Новини • Огляд ЗМІ
-
За кордономОгляд ЗМІТрамп планує скасувати громадянство за правом народженняСьогодні, 11:24 • Новини • За кордоном
-
Огляд ЗМІ«Обмежений дефолт»: Fitch підтвердило довгостроковий рейтинг УкраїниСьогодні, 11:11 • Новини • Огляд ЗМІ
-
Огляд ЗМІВручення повістки: як зрозуміти, що це відбулося з порушеннямСьогодні, 11:00 • Новини • Огляд ЗМІ
-
Зверніть увагуОгляд ЗМІЯк розпізнати БПЛА та зберегти собі життя: поради від Патрульної поліціїСьогодні, 10:48 • Новини • Зверніть увагу
-
За кордономОгляд ЗМІНайбільша смертність від холоду припадає на літніх людей, тоді як від спеки — на молодихСьогодні, 10:36 • Новини • За кордоном
-
За кордономКрах режиму Асада в Сирії є поразкою Москви – ISWСьогодні, 10:23 • Новини • За кордоном
-
Огляд ЗМІЄБРР надасть «Укрнафті» 80 мільйонів євро на розвиток газової генераціїСьогодні, 10:10 • Новини • Огляд ЗМІ
-
За кордономСанкції працюють проти всієї економіки росії без винятків – огляд втратСьогодні, 10:10 • Новини • За кордоном
-
Огляд ЗМІЛікарняний під час відпустки: чи оплачується вінСьогодні, 10:00 • Новини • Огляд ЗМІ
-
Колізії та конфліктиОгляд ЗМІЗагальний залп сягає 45 ракет: у двох морях виявили 5 носіїв “Калібрів”Сьогодні, 09:47 • Новини • Колізії та конфлікти
-
Огляд ЗМІSpaceX запустила перші супутники для прямого зв’язку зі звичайними мобільними телефонамиСьогодні, 09:34 • Новини • Огляд ЗМІ
-
Огляд ЗМІМіжнародні пенсії: кому необхідно пройти ідентифікаціюСьогодні, 09:22 • Новини • Огляд ЗМІ
-
Огляд ЗМІУ 2024 році державний борг України зріс до майже 91% ВВПСьогодні, 09:09 • Новини • Огляд ЗМІ
-
Огляд ЗМІСкільки дронів треба для знищення російського танкаСьогодні, 09:00 • Новини • Огляд ЗМІ
-
У листопаді через випуск ОВДП до держбюджету залучено 80,8 млрд грн
6 грудня 2024, 18:00 • Новини
-
Огляд ЗМІЩо не можна вішати на ялинку 2025 і що потрібно: відьма назвала “правильні” іграшки6 грудня 2024, 17:47 • Новини • Огляд ЗМІ
-
Колізії та конфліктиОгляд ЗМІЛавров назвав основні вимоги Росії для завершення війни – санкції, НАТО і території6 грудня 2024, 17:34 • Новини • Колізії та конфлікти
-
Огляд ЗМІЩодня у світі фіксується 600 млн кібератак. Що ще зафіксувів Microsoft у своєму щорічному звіті про цифрову оборону6 грудня 2024, 17:23 • Новини • Огляд ЗМІ
-
Огляд ЗМІСхильність до споживання алкоголю передбачили за довжиною пальців рук6 грудня 2024, 17:11 • Новини • Огляд ЗМІ