Кредитні спілки зможуть надавати різні фінпослуги за однією ліцензією

17 липня 2023, 18:00Новини787

Этот материал также доступен на русском

Передбачено диференціацію ліцензій на стандартну та спрощену

  • Посилання скопійованоlink copied

Верховна Рада прийняла Закон «Про кредитні спілки» (законопроект № 5125).

У Національному банку пояснили, що зміниться для кредитних спілок та їх членів.

Нові учасники. Розширено перелік осіб, які можуть стати членами кредитних спілок, – їх членами зможуть бути не лише фізичні, а й юридичні особи. Йдеться про фермерські господарства, ОСББ, кооперативи, мікропідприємства.

Нові вимоги до капіталу з акцентом на стабільність. Удосконалено вимоги до структури капіталу кредитної спілки, зокрема передбачено розширення джерел поповнення капіталу кредитної спілки, запровадження вимог щодо складових регулятивного капіталу – як першого, так і другого рівня.

Посилення системи управління кредитною спілкою. З’являться нові вимоги до системи корпоративного управління кредитною спілкою та системи внутрішнього контролю. Повноваження між органами управління – загальними зборами, наглядовою радою та правлінням (чи одноосібним виконавчим органом) – будуть чітко розподілені.

Також встановлюються обмеження на суміщення окремих функцій, аби уникнути потенційного конфлікту інтересів.

Окрім того, встановлена вимога до бездоганної ділової репутації та професійної придатності керівників кредитних спілок. Вище керівництво значимих та об’єднаних кредитних спілок погоджуватиметься Національним банком.

Нові правила отримання ліцензій та нові можливості. На заміну подвійній процедурі входу на ринок передбачено для кредитних спілок отримання ліцензії одночасно з реєстрацією у відповідному реєстрі.

Також тепер не потрібно буде отримувати кілька ліцензій на різні види фінансових послуг, адже кредитна спілка здійснюватиме діяльність на підставі ліцензії на діяльність кредитної спілки.

Передбачено диференціацію ліцензій на стандартну та спрощену. На підставі стандартної ліцензії кредитна спілка зможе надавати фінансові послуги з кредитування та залучення від своїх членів коштів та банківських металів, що підлягають поверненню і не є пайовими внесками. На підставі ж спрощеної – лише здійснювати кредитування. При цьому кредитна спілка за бажанням зможе надавати послуги з надання гарантій, торгівлі валютними цінностями, деякі з фінансових платіжних послуг.

Окрім того, кредитні спілки зможуть надавати й супровідні, посередницькі та консультаційні послуги.

Відповідним чином будуть оновлені й ліцензійні вимоги до кредитних спілок: під час використання стандартних ліцензій вимоги будуть посилені.

Можливість передати низку функцій на аутсорсинг. Кредитні спілки зможуть передавати на аутсорсинг низку своїх функцій. Водночас вони обов’язково повинні поінформувати про це Національний банк.

Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію з 1 січня 2024 р.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Фінансові компанії

Статті • Стягнення боргiв
Після початку війни та запровадження воєнного стану законодавець змінив правове регулювання сфери кредитування

Фінансові компанії

Статті • Стягнення боргiв
Заява має подаватися до органу, яка у даний момент здійснює кримінальне провадження: під час досудового розслідування — до слідчого чи прокурора, а під час судового провадження —…

Фінансові компанії

Статті • Стягнення боргiв
Законодавство передбачають більш ніж достатню кількість важелів та ефективних правових інструментів, якими може скористатися кредитор при здійснені захисту своїх майнових прав

Фінансові компанії

Статті • Стягнення боргiв
Як буде змінюватися ринок NPL в 2021 році, і чому одним з його драйверів стане продаж кредитних портфелів держбанків.