Корпоративне та іпотечне кредитування пожвавилося, а ставки залишаються історично найнижчими, – НБУ

18 лютого 2021, 11:10Новини157

Головним викликом для банківського сектору залишається кредитний ризик та потреба в додатковому формуванні резервів.

  • Посилання скопійованоlink copied

Банківський сектор у жовтні–грудні зберіг позитивну динаміку залучення коштів бізнесу й населення, відновлення кредитування було стійким у більшості сегментів. Обсяги видачі нових іпотечних кредитів зросли більше як вдвічі порівняно з першим півріччям, – повідомляє прес-служба НБУ.

Банки помірно знизили кредитні ставки, водночас відсоткові ставки за депозитами залишалися незмінними, перебуваючи на однознакових рівнях.

Відновлення попиту на банківські послуги сприяло зростанню операційних доходів сектору.

Відрахування банків до резервів за кредитами зросли впродовж року майже вдвічі, проте залишилися помірними відносно кредитного портфеля.

У фокусі уваги залишаються питання належної оцінки банками кредитних ризиків та підвищення операційної ефективності в умовах поступового скорочення процентної маржі. Про це йдеться в черговому “Огляді банківського сектору”, опублікованому Національним банком.

Попит на кредити пожвавлюється

Відновлення економічної активності та подальше зниження кредитних ставок у жовтні–грудні сприяли активізації попиту на кредити з боку бізнесу й населення.

Портфель чистих гривневих корпоративних кредитів продовжив зростати в IV кварталі. Також суттєво активізувалося кредитування на купівлю житла: середньомісячні обсяги нових кредитів більше ніж подвоїлися порівняно як з І півріччям 2020 року, так і з 2019 роком загалом, а темпи його зростання перевищили темпи зростання споживчого кредитування.

Частка непрацюючих кредитів у банківській системі скоротилася впродовж року з 48,4% до 41,0% унаслідок списання з балансів непрацюючих кредитів, найсуттєвіше – державними банками в IV кварталі.

Перебування ставок на однознакових рівнях не стримує зростання депозитної бази

У ІV кварталі тривав приріст депозитів населення та бізнесу в банках, переважно в національній валюті. Загалом за рік гривневі кошти бізнес-клієнтів зросли на 34,5%, валютні – лише на 2,2%.

Драйвером зростання гривневих коштів населення в умовах невизначеності та зниження ставок були вклади на вимогу. Їх частка за рік збільшилася до 55,2%.

Завдяки значному припливу коштів клієнтів у гривні рівень доларизації в IV кварталі знизився на 3,1 в. п. до 38,0%.

У фокусі уваги – якість кредитного портфеля

Прибуток банківського сектору за 2020 рік становив 41,3 млрд грн. Основна причина зниження фінансового результату майже на третину – формування резервів під активні операції.

Водночас темпи зростання чистого процентного та комісійного доходів були найнижчими за останні чотири роки.

Головним викликом для банківського сектору залишається кредитний ризик та потреба в додатковому формуванні резервів.

З метою оцінки якості кредитних портфелів та підвищення стійкості сектору Національний банк проведе оцінку якості активів та стрес-тестування 30 банків. НБУ також продовжить запроваджувати низку змін у банківському регулюванні відповідно до рекомендацій Базеля та норм ЄС.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Фінансові компанії

Статті • Стягнення боргiв
Після початку війни та запровадження воєнного стану законодавець змінив правове регулювання сфери кредитування

НБУ

Статті • Влада i люди
Якщо намагатися пришвидшити темпи економічного зростання нацбанківськими інструментами, ми отримаємо або інфляцію, або бульбашки на фінансових ринках

НБУ

Статті • Влада i люди
Чи можна збільшити обсяги іпотечного кредитування без навантаження на державний бюджет?

НБУ

Статті • Влада i люди
Набувши популярності серед молоді, кешбек як інструмент підвищення лояльності невдовзі може зникнути з українського фінансового ринку

НБУ

Статті • Влада i люди
Чому державні банки готові підтримувати програму

НБУ

Статті • Влада i люди
1 липня минув рік, як Національний банк став регулятором для небанківських фінансових установ