Проекти та інновації

Клітини людського мозку використали для створення комп’ютера

13 грудня 2023, 12:47Новини571

У порівнянні зі штучними нейромережами біокомп’ютерна система показала дещо меншу точність, але вищу швидкість навчання

  • Посилання скопійованоlink copied

Дослідники з Університету Індіани розробили систему штучного інтелекту Brainoware, яка використовує як основу органоїд із клітин людського мозку. У серії експериментів біокомп’ютерна система навчилася розпізнавати голос людини на основі серії коротких аудіозаписів.

Дослідники виростили зі стовбурових клітин невеликий органоїд мозку діаметром менше нанометра та встановили його на багатоелектродну матрицю високої щільності. Кремнієва підкладка – це чіп, який здатний відправляти електричні сигнали до органоїду і зчитувати сигнали, що виникають між нейронами в процесі нервової активності.

Органоїд включили до системи ШІ, що працює за принципами резервуарних обчислень. Живі нейрони були динамічним фізичним шаром резервуара, здатним захоплювати і запам’ятовувати інформацію на основі послідовності вхідних даних. Для вхідного та вихідного шарів вчені використовували звичайне комп’ютерне обладнання.

Дослідники протестували роботу системи завданням по розпізнаванню промови. Вони відправили до органоїду 240 аудіозаписів восьми людей, які вимовляють японські голосні звуки.

Дослідники використовували підхід неконтрольованого навчання чи навчання без вчителя. Система навчалася виявляти закономірності та приховані взаємозв’язки на наборах нерозмічених даних без контролю з боку користувача.

На початку експерименту органоїд зміг розрізнити – лише по одному голосному звуку – який із восьми різних людей говорив, з точністю приблизно 51%. Двома днями пізніше цей показник зріс до 78%. У порівнянні зі штучними нейромережами біокомп’ютерна система показала дещо меншу точність, але вищу швидкість навчання.

Дослідники вважають, що в майбутньому енергоефективні та швидкодіючі біокомп’ютерні комплекси зможуть замінити ШІ. І це дослідження є одним із перших кроків на шляху до таких систем.

Зверніть увагу
Сьогодні, 10:17 • Новини • Зверніть увагу
За кордоном
17 травня 2024, 17:47 • Новини • За кордоном

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Фонд регулярно здійснює постачання безпілотних літальних апаратів різного призначення для українських підрозділів

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В розумінні реєстраційного законодавства приватний будинок і земельна ділянка, на якій він розташований, — це різні об’єкти нерухомого майна

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
"СтягниБорг" автоматично формує документ згідно з вимогами закону

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Нові правила значно збільшують фінансове та трудове навантаження на фонди

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Понад 15% українців володіють криптовалютою і багато з них використовують її щодня

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Звільнення з військової служби через сімейні обставини або інші поважні причини здійснюється за наявності оригіналів документів, що підтверджують таку підставу звільнення