За кордоном

Кінець газової наддержави: «Газпром» втратить 15 трильйонів рублів через втрату європейського ринку

26 березня 2025, 14:22Новини99

Этот материал также доступен на русском

Втрата європейського ринку — це не лише економічна катастрофа для «Газпрому», але й серйозний удар по російській економіці в цілому

  • Посилання скопійованоlink copied

Російська газова монополія «Газпром» зазнає величезних фінансових втрат через втрату європейського ринку, що протягом наступних десяти років може обійтися компанії в 15 трильйонів рублів (приблизно $179 мільярдів). Такий прогноз міститься у презентації «Газпрому», з якою ознайомилося видання Financial Times.

Колапс експортного ринку та фінансові втрати

У 2025 році обсяги поставок газу до Європи та Туреччини скоротяться більш ніж у п’ять разів порівняно з 2019 роком і становитимуть лише 47 мільярдів кубометрів. Згідно з прогнозами, до 2034 року цей показник знизиться до 34 мільярдів кубометрів.

Втрата європейського ринку означає катастрофічне падіння доходів «Газпрому». У 2023 році компанія вперше за 25 років зазнала чистого збитку у розмірі 629 мільярдів рублів ($6,4 мільярда).

Політична та корпоративна криза

Структура «Газпрому» довгий час була збудована на передумові постійного зростання, що робило її надзвичайно вразливою до нинішньої кризи. Згідно з джерелами видання, компанія втрачає свою операційну незалежність і намагається пристосуватися до нових умов через масштабну реструктуризацію.

Заплановані заходи включають:

  • Закриття трьох департаментів та об’єднання восьми інших.
  • Продаж нерухомості для оптимізації витрат.
  • Скорочення 1600 співробітників у штаб-квартирі, що становить майже 40% персоналу.

Також компанія збільшила частку дивідендів, що виплачує її нафтовий підрозділ «Газпром нафта», з 50% до 75% прибутку. Це вимушений захід для підтримки материнської компанії, яка стикається з гострою фінансовою кризою.

Зміна пріоритетів та пошук нових ринків

Росія прагне компенсувати втрату європейського ринку за рахунок збільшення поставок газу до Китаю через проєкт «Сила Сибіру-2». Проте навіть після завершення цього проєкту обсяги постачання залишатимуться значно меншими порівняно з колишніми експортними потоками до Європи.

Аналітики попереджають, що плани «Газпрому» зберігати дивіденди на рівні 50% скоригованого чистого прибутку можуть не реалізуватися, оскільки Міністерство фінансів росії не заклало виплати від компанії у доходну частину бюджету на поточний рік.

Коментарі експертів

«Це запізнілий, проте неминучий крок. «Газпром» — це бюрократичний, ієрархічний гігант. Не дивно, що він став однією з останніх держкомпаній, які почали реформи», — зазначила Тетяна Мітрова, науковий співробітник Центру глобальної енергетичної політики Колумбійського університету, у минулому — директор Центру енергетики Московської школи управління «Сколково».

Висновок

Втрата європейського ринку — це не лише економічна катастрофа для «Газпрому», але й серйозний удар по російській економіці в цілому, адже близько 40% федерального бюджету витрачається на війну. У найближчі роки компанії доведеться докласти значних зусиль для адаптації до нових ринкових умов, проте шанси на відновлення колишньої потужності залишаються вкрай примарними.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Наш співрозмовник – командир екіпажу БПЛА, капітан, служить у підрозділі аеророзвідки спеціального призначення "КОНДОР" Першої президентської бригади ОП "БУРЕВІЙ"

Розслідування

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Руйнування фіксуються в різних громадах так, аби зберігались метадані світлин – відтак, це можна приймати як докази в судах

Розслідування

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Російський олігарх Анатолій Локтіонов справді хоче допомогти Україні чи боїться санкцій ЄС…

Дослідження

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Кожна особа має право звернутись до суду України щодо стягнення майнової шкоди з держави агресора – російської федерації

Війна з Росією

Статті • Війна з Росією
Більшість колег та товаришів адвоката Іллі Костіна - це люди, які відчули своє зобов'язання перед Батьківщиною захистити її. Але не всі...

Війна з Росією

Статті • Війна з Росією
В нас, українців, немає шляху іншого, ніж перемога