Зверніть увагу

Хто з чоловіків має право виїжджати за кордон у 2024 році, перелік документів для виїзду та новий військовий квиток

23 липня 2024, 17:07Новини102

Этот материал также доступен на русском

Дізнайтеся, які категорії чоловіків можуть безперешкодно виїздити з України та які документи для цього необхідно мати

  • Посилання скопійованоlink copied

Новий закон про мобілізацію в Україні набув чинності 18 травня 2024 року. Він вніс певні зміни у систему обліку військовозобовʼязаних, процедуру проходження ВЛК, а також правила перетину кордону.

Хто з чоловіків має право виїжджати за кордон у 2024 році та які документи для цього потрібні?

Зʼясуємо далі.

Чи змінилися правила перетину кордону?

З 18 травня 2024 року працівники Державної прикордонної служби України перевірятимуть наявність військово-облікових документів у осіб, які мають право на виїзд згідно з пунктом 2-6 Правил перетинання державного кордону України.

Тобто при плануванні виїзду з України відтепер більшості категорій чоловіків необхідно попередньо уточнити свої дані у ТЦК та СП і внести інформацію про отримання відстрочки у свій військово-обліковий документ.

Для кого з громадян наявність військово-облікових документів при перетині кордону є обовʼязковою і які є виключення читайте за посиланням.

Також юристи говорять, що згідно з новим законом, на військово-обліковому документі має бути VIN-код. Саме його необхідно пред’явити на вимогу представників ТЦК, поліцейських та прикордонників. Тому військовозобовʼязані, які мають право на виїзд за кордон, повинні прийти до ТЦК та одержати військово-обліковий документ з VIN-кодом, який потім зчитують спеціальними приладами прикордонники й так отримують доступ до особової справи військовозобов’язаного в електронній формі.

Які категорії чоловіків можуть виїжджати за кордон?

Положення закону про мобілізацію не змінюють правил перетину кордону для чоловіків від 18 до 60 років, які регламентують Постановою КМУ № 57.

Виїжджати за межі України дозволяють чоловікам, які не підлягають призову або мають право на відстрочку. Звісно, якщо вони можуть довести це відповідними документами.

Перш за все виїжджати за межі України мають право чоловіки старше 60 років, адже в Україні вік військовозобов’язаних – від 18 до 60 років.

Також серед громадян призовного віку затверджено ряд осіб, які мають право на виїзд:

1. Чоловіки, близькі родичі яких (дружина, син, донька, батько, матір, рідні брати чи сестри тощо) загинули або зникли безвісти під час проведення АТО чи при стримуванні збройної агресії проти України під час дії воєнного стану.

Перелік документів для виїзду: документи, які підтверджують родинні зв’язки та факт загибелі або зникнення безвісти близьких родичів та довідку про відстрочку від призову на військову службу (відповідна відмітка у військово-облікових документах), яка видається ТЦК або СП.

2. Зняті з військового обліку за станом здоров’я чоловіки

Перелік документів для виїзду: чоловікам зазначеної категорії, окрім стандартного пакета документів, довідки с ТЦК та військово-облікового документа, потрібно мати довідку про інвалідність або рішення медичної комісії про непридатність до військової служби. При цьому чоловіки, що мають обмежену придатність до служби – не можуть виїжджати з України під час дії воєнного стану.

3. Тимчасово непридатні чоловіки

Перелік документів для виїзду: довідка про інвалідність або висновок військово-лікарської комісії (ВЛК), що підтверджує статус тимчасової непридатності до військової служби строком до 6 місяців.

4. Чоловіки інваліди I, II, III групи

Перелік документів для виїзду: довідка форми №157-1/о, посвідчення, що підтверджує статус інваліда, а також пенсійне посвідчення або документ, що підтверджує призначення соціальної допомоги. При цьому документ про інвалідність має бути отриманим саме в Україні. Коли групу інвалідності призначили за кордоном, то чоловік не зможе виїхати з України.

Якщо чоловік має тільки відмітку від ТЦК та СП “знятий з військового обліку” – це не підстава безперешкодно перетнути кордон. Оскільки вона не підтверджує факту інвалідності чи непридатності до військової служби у ВЧ за станом здоров’я. Тому слід звернутися до ТЦК та СП по відповідні документи.

5. Чоловіки, що супроводжують особу з інвалідністю I або II групи або хворого родича

Перелік документів для виїзду: відповідний висновок лікаря або документ, затверджений лікарсько-консультативною комісією. При цьому перетнути кордон можна лише у супроводі хворого/людини з інвалідністю. Якщо чоловік намагатиметься перетнути кордон самостійно навіть за наявності усіх необхідних документів, то у виїзді буде відмовлено. Ці правила також стосуються тих, хто виїжджає з України з метою догляду за хворими батьками, дружиною чи дітьми.

6. Багатодітні чоловіки, що мають троє або більше неповнолітніх дітей

Перелік документів для виїзду: свідоцтва про народження всіх дітей, свідоцтво про шлюб/розірвання шлюбу, а також рішення органу опіки або посвідчення батька багатодітної сім’ї.

Чоловік, який має трьох або більше дітей, може перетинати кордон без дітей, якщо на руках є відповідні документи або їх нотаріально засвідчені копії.

Якщо чоловік не проживає зі своїми дітьми, то повинен надати докази, що утримує їх: рішення суду про аліменти й довідку з виконавчої служби, яка підтверджує стан сплати аліментів.

Заборгованість зі сплати аліментах на понад три місяці позбавляє прав на відстрочку й перетин кордону.

Враховуючи, що всі чоловіки повинні були поновити персональні дані у ТЦК та СП, тому даній категорії громадян також необхідно пройти ВЛК і отримати відповідну позначку у свій документ.

Зверніть увагу! Список необхідних документів для підтвердження права на відстрочку на підставі опіки над трьома та більше дітьми розширився. Нова постанова додатково вимагає договір між чоловіком і його колишнім подружжям про те, що він бере участь в утриманні своїх неповнолітніх дітей. Деталі за посиланням.

7. Чоловіки, що самостійно виховують дітей

Перелік документів для виїзду: свідоцтво про народження дитини, а також свідоцтво про смерть матері, або рішення суду про позбавлення матері батьківських прав, або документ про визнання матері зниклою безвісти або оголошення матері померлою.

8. Чоловіки (військові), що їдуть на лікування, реабілітацію або навчання

Перелік документів для виїзду: направлення на лікування за кордон та лист від МОЗ про те, що іноземна установа охорони здоров’я приймає його на лікування. Якщо військовослужбовець їде на військові навчання – про пакет необхідних для цього документів інформує військова частина, яка відправляє його за кордон.

9. Чоловіки водії

Перелік документів для виїзду: компанія, у якій працює водій, має мати ліцензію на міжнародні перевезення вантажів. А інформація про таку організацію має бути обов’язково внесене до інформаційної системи Укртрансбезпеки.

10. Чоловіки волонтери

Перелік документів для виїзду: для чоловіків, що займаються волонтерською діяльністю передбачена програма “Шлях” для виїзду за кордон. При цьому вони також можуть подати документи про перевезення вантажів для ЗСУ, медичних вантажів чи гуманітарної допомоги.

11. Чоловіки залізничники та моряки

Перелік документів для виїзду: для перетину кордону чоловік має працювати на міжнародних рейсах та надати разом зі стандартним пакетом документів: трудовий договір, лист судновласника чи оператора про намір укласти контракт.

12. Чоловіки спортсмени та тренери

Перелік документів для виїзду: тільки за рішенням Мінмолодьспорту про включення до складу учасників спортивного заходу чи змагання. Чи за листом міністра про участь цих осіб у змаганнях.

13. Чоловіки, що працюють у сфері культури

Перелік документів для виїзду: отримати дозвіл від Мінкульту, мати офіційний запит на виїзд, а також запрошення від організатора заходу.

Виїзд для студентів у 2024 році

2 квітня 2024 року ухвалили постанову № 366 Про внесення зміни до “Правил перетинання державного кордону громадянами України”, яка дозволила виїжджати студентам-чоловікам:

– Вік яких від 18 до 22 років, тому вони не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.

– Навчаються на денній формі в закладах вищої освіти України державної або комунальної форм власності й здобувають ступінь бакалавра (магістра медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямування).

– Є учасниками освітньої академічної мобільності.

– Їдуть на навчання в іноземні заклади освіти строком на 1 семестр.

Проте, варто зазначити, що дана категорія громадян також повинна оновити свої дані у ТЦК та мати військово-облікові документи з відповідними позначками.

Важливо! Саме прикордонники в пункті пропуску вирішують, пропустити військовозобовʼязаного чи ні на підставі аналізу всіх документів людини.

У яких випадках чоловікам, що мають право на виїзд, можуть відмовити у перетині кордону?

З 17 липня 2024 року наявність військово-облікового документу є обов’язковою умовою для перетину кордону чоловіками віком від 18 до 60 років. Можна пред’явити як паперову, так і електронну версію документу. У разі відсутності військо-облікового документу, у перетині кордону на виїзд з України буде відмовлено.

Ще одна можлива підстава для відмови у перетині кордону – наявність чоловіка в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів відомостей про подання такої особи щодо розшуку в Національну поліцію. На пункт пропуску одразу будуть викликані представники правоохоронних органів для здійснення адміністративного затримання особи та її доставлення до найближчого територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Категорії осіб, яким, відповідно до Правил перетинання кордону громадянами України, дозволено виїзд з України, на даний час не змінювалися.

Джерело

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Україна належить до країн, де використання криптовалюти не забороняється, проте законодавче регулювання тільки на стадії становлення

Огляд ринків

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Наш співрозмовник – командир екіпажу БПЛА, капітан, служить у підрозділі аеророзвідки спеціального призначення "КОНДОР" Першої президентської бригади ОП "БУРЕВІЙ"

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В цілях надання компенсації пошкоджене або знищене майно, яке знаходиться в районі бойових дій або на окупованих територіях, прирівнюється до знищеного

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
У межах заходу в Лондоні були презентовані практичні концепції юридичного механізму стягнення збитків

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Фонд регулярно здійснює постачання безпілотних літальних апаратів різного призначення для українських підрозділів

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В розумінні реєстраційного законодавства приватний будинок і земельна ділянка, на якій він розташований, — це різні об’єкти нерухомого майна