Хліб — на 20%, овочі — на 50%. Чому дорожчають продукти харчування та де зупиняться ціни

18 квітня 2022, 19:13Новини168

Військові ризики, зростання цін на енергоносії та дорога логістика підштовхують ціни вгору

  • Посилання скопійованоlink copied

У березні продукти харчування подорожчали на 19,6% порівняно з аналогічним місяцем минулого року, йдеться в аналітиці Державної служби статистики.

Продукти зростають у ціні

“До нас щодня надходить інформація від постачальників щодо підвищення цін”, – визнає комерційний директор Метро Україна Всеволод Степін. «Іноді воно викликане об’єктивними ринковими факторами, іноді — існуючими ризиками або бажанням постачальників підвищити прибутковість», — говорить він.

Степін розповідає, що за півтора місяця після вторгнення Росії в Україну ціни у різних категоріях зросли по-різному. Наприклад, молоко подорожчало на 15%, олія — на 5%. Яйця ж, навпаки, подешевшали на 20−25%. Так завжди відбувається під час посту, який передує Великодню.

За даними Державної служби статистики, у березні продукти харчування подорожчали на 19,6%. Наприклад, хліб та хлібопродукти — на 20,2%, соняшникова олія на 21,6%, вершкове масло — на 20,6%, а овочі — взагалі на 52% порівняно з аналогічним місяцем минулого року.

Генеральний директор Nemiroff Юрій Сорочинський каже, що компанія підвищила ціни на свою продукцію на 15%. Алкогольна галузь є єдиною в Україні, на яку не поширювалися пільги від держави у зв’язку з військовою агресією. І єдина, діяльність якої майже заборонена у зв’язку із запровадженням воєнного стану, нагадує експерт.

Істотним фактором, що впливає і на ціну спирту та комплектуючих, є газ. Його вартість встановлюється у євро, курс виріс. «У зв’язку з воєнним станом, зростанням курсу, труднощами з логістикою, постачальники комплектуючих та спирту підняли вартість від 15% до 30%», — говорить він.

Структура споживчого кошика швидко змінилася і продовжує змінюватися, каже Всеволод Стьопін із Метро. «У перші тижні війни покупці змітали з полиць консерви, крупи, воду, предмети гігієни, інші товари першої необхідності та тривалого зберігання», — говорить він. За його словами, частка бакалії та консерв у березні досягла майже чверті продажів, риби — впала до 3%. Зараз спостерігається повільне повернення до звичного продуктового набору — звісно, з урахуванням купівельних спроможностей та пропозиції.

Буде ще дорожче

Директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин каже, що ціни на продукти харчування підвищаться через подорожчання транспортних послуг, енергоресурсів та військових дій. «Усе залежатиме від того, як довго триватимуть активні бойові дії. Ми очікуємо, що активність знизиться, а це позитивно вплине на ціни», — каже Юрчишин. Він вважає, що продукти харчування дорожчатимуть, але не так активно, як у березні.

Ручне фіксування цін на пальне призвело до дефіциту, оскільки за встановленими урядом цінами неможливо його закупити та доставити, каже Сорочинський із Nemiroff. Прогнозувати подальші кроки уряду в умовах воєнного стану неможливо. Це, своєю чергою, не дає змоги прогнозувати можливе зростання цін, резюмує він.

Джерело

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
У полі зору міжнародної спільноти найголовніше в галузі безпеки – битва проти рашизму

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Іван Піддубний був тривалий час не лише найкращим борцем світу, а й пристрасним пропагандистом чесності у спорті

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Народні депутати України запропонували називати новітню версію фашизму саме так – рашизмом

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Gоки Закон ще носить декларативний характер для більшості громадян, але процесу отримання компенсацій вже дано початок, а саме - з 22 травня 2023 року

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Українців хоче чути світ, і люди доброї волі вірять – прийде велика перемога

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Церква отримала у власність нерухомість в Старому історичному місті Таллінна, яка на сьогодні оцінюється більше як 7 000 000 мільйонів євро