Огляд ЗМІ

«Хаббл» спостерігав, як чорна діра перетворила зірку на “бублик” (ВІДЕО)

13 січня 2023, 14:16Новини3086

У процесі зіткнення зірки з чорною діркою матеріал «спагеттифікується» та витягується вздовж горизонту подій

  • Посилання скопійованоlink copied

Астрофізики докладно вивчили останні моменти зірки, яку поглинула чорна діра. Дослідження подано на зборах Американського астрономічного товариства.

Космічний телескоп “Хаббл” спостерігав подію приливної руйнації зірки AT2022dsb. Чутливість телескопа до ультрафіолетового випромінювання дозволила астрономам вивчити світло від зірки, «спагетифікованою» чорною діркою на відстані близько 300 млн. світлових років від Землі.

Подію приливного руйнування AT2022dsb вперше зафіксували 1 березня 2022 року під час проведення автоматизованого огляду всього неба у пошуках наднових зірок (ASAS-SN). Під час щотижневого сканування неба за допомогою мережі наземних телескопів астрофізики побачили початок руйнування зірки, яка підійшла надто близько до чорної діри.

Потужне зіткнення було досить яскравим та близьким до Землі. Тому дослідники програми «Хаббла» спостерігали його в ультрафіолетовому спектрі довше, ніж будь-яке інше. При цьому вчені зафіксували, як випромінювання змінюється згодом.

Спектроскопічні дані, зібрані телескопом, показали, що випромінювання виходить із дуже яскравої, гарячої області газу у формі бублика, яка колись була зіркою. Ця область (тор), розміром із Сонячну систему обертається навколо чорної дірки. Зірковий вітер, що виривається з неї, рухається зі швидкістю близько 3% швидкості світла (32 млн км/год).

Подія приливної руйнації зірки. Зображення: NASA, ESA, Leah Hustak (STScI)

У процесі зіткнення зірки з чорною діркою матеріал «спагеттифікується» та витягується вздовж горизонту подій. Чорна діра поступово втягує в себе те, що залишилося від зірки, але існує баланс між гравітацією чорної діри, що притягує матеріал, і випромінюванням, що його викидає.

Хоча астрономи за допомогою різних телескопів зафіксували близько 100 подій приливної руйнації навколо чорних дірок, більшість спостережень виконано на рентгенівських довжинах хвиль. Вони фіксують світло від надзвичайно гарячої корони навколо чорної дірки, що утворилася після того, як зірку розірвало на частини. Нові спостереження процесу поглинання в ультрафіолеті допоможуть краще зрозуміти природу цих зіткнень, вважають вчені.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
У полі зору міжнародної спільноти найголовніше в галузі безпеки – битва проти рашизму

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Іван Піддубний був тривалий час не лише найкращим борцем світу, а й пристрасним пропагандистом чесності у спорті

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Народні депутати України запропонували називати новітню версію фашизму саме так – рашизмом

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Gоки Закон ще носить декларативний характер для більшості громадян, але процесу отримання компенсацій вже дано початок, а саме - з 22 травня 2023 року

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Українців хоче чути світ, і люди доброї волі вірять – прийде велика перемога

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Церква отримала у власність нерухомість в Старому історичному місті Таллінна, яка на сьогодні оцінюється більше як 7 000 000 мільйонів євро