Огляд ЗМІ

Карликова галактика погасила зореутворення і не вписалася у теорії астрофізиків

7 лютого 2024, 16:51Новини153

Карликові галактики є ідеальними моделями для спостережень астрономів за галактичною еволюцією й зореутворенням, адже на них майже не впливають зовнішні чинники

  • Посилання скопійованоlink copied

Астрономи виявили незвичайну карликову галактику, яка на відміну від усіх схожих на неї галактик, давно втратила здатність утворювати нові зорі. Її випадково відкрив «Джеймс Вебб» й тепер астрофізики вимушені переглянути свої теорії щодо того, як виникає і наскільки довго триває зореутворення у маленьких галактиках, пише Science Alert. Стаття науковців опублікована у The Astrophysical Journal Letters.

Галактика на знімку телескопа «Джеймс Вебб». Carleton et al. / The Astrophysical Journal Letters, 2024

Галактика на знімку телескопа «Джеймс Вебб». Carleton et al. / The Astrophysical Journal Letters, 2024

 

Чим важливе зореутворення у карликових галактиках?

Карликові галактики є ідеальними моделями для спостережень астрономів за галактичною еволюцією й зореутворенням, адже на них майже не впливають зовнішні чинники. Їхній невеликий розмір і часто ізольованість від інших галактик свідчать, що вони не переживали руйнівних подій злиття чи зіткнень. Крім того, і зір у них набагато менше — до мільярда мас Сонця, тоді як, наприклад, загальна маса зір у нашому Чумацькому Шляху складає близько 400 мільярдів мас Сонця. Тому астрономам простіше відстежити етапи формування у карликових галактиках нових світил.

Утім, дотепер у всіх відкритих карликових галактиках астрономи знайшли лише невелику частину тих, де зореутворення припинилося. Але у них виявили сліди від впливу галактик-сусідок, тому досі даних про самостійне припинення появи нових зір у галактиках цього виду не вистачає. Новий виняток із правила про постійне зореутворення випадково знайшли астрономи Аризонського університету під час аналізу даних телескопа «Джеймс Вебб».

Що це за галактика і як вона погасила зореутворення?

Галактика, яка отримала ім’я PEARLSDG, знаходиться на відстані близько 98 мільйонів світлових років від нас й не має жодної масивної галактики поруч на відстані принаймні трьох мільйонів світлових років. Як оцінив «Джеймс Вебб», пісвітловий радіус галактики складає 1 728 світлових років, а маса всіх зір — 17 мільйонів мас Сонця. Утім, останній спалах зореутворення, тобто час активного накопичення нових зір, у PEARLSDG відбувся щонайменше мільярд років тому — у галактиці майже нема нових світил.

На думку астрономів, зореутворення у PEARLSDG згасло через якийсь внутрішній механізм, як-от активність чорної діри чи надто потужний спалах наднової, які могли викинути з галактики весь потрібний для зореутворення газ. Утім, науковці також не виключають і впливу якоїсь іншої галактики у минулому PEARLSDG, адже її могло викинути із якогось галактичного скупчення. Краще зрозуміти, що сталося із зореутворенням у PEARLSDG, допоможуть не лише нові спостереження за нею, а й дослідження інших схожих галактик, щоб із більшою вибіркою вчені виявили закономірності у появі у них нових зір.

  • Раніше «Джеймс Вебб» знайшов найдавнішу галактику зі згаслим зореутворенням. Вона існувала вже через 729 мільйонів років після Великого вибуху, але втратила змогу утворювати нові зорі всього за 80 мільйонів років.

Джерело

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Дослідження

Статті • БОРГ-review
путін власноруч і публічно, якщо не знищив вибудований роками імідж професійного борця з міжнародним тероризмом, то суттєво зашкодив йому

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Серед іншого, Директива спрямована на впровадження механізмів раннього виявлення неплатоспроможності та створення умов для врегулювання заборгованості без використання процедур банкрутства

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Преса нерідко виконує свої професійні обов’язки в небезпечних умовах, а в час війни працює ще й у смертельній небезпеці

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Відповідно до Постанови № 380 створено Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Навіть демонтувавши одну антилюдську систему, демократичний світ має бути пильним: історія триває…

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Рекомендуємо надавати інформацію про недобросовісних продавців до територіальних органів Держпродспоживслужби