Зверніть увагу

Юристи назвали ключові виклики, які ускладнюють отримання компенсації від шкоди, завданої рф

22 листопада 2024, 17:27Новини146

Этот материал также доступен на русском

Якщо українські позивачі мають намір виконати рішення проти рф за кордоном, то необхідно розуміти, за рахунок якого майна вони зможуть одержати реальне відшкодування

  • Посилання скопійованоlink copied

Дієвий алгоритм, з отриманням фактичної компенсації від шкоди, яку завдала рф громадянам та бізнесу внаслідок військової агресії та окупації території України, тільки на шляху свого створення. На цьому наголошують юристи АО Investment Lawyer Group.

Зокрема, вони називають три ключові виклики щодо визнання та виконання судових та арбітражних рішень проти рф, які все ще залишаються актуальними.

По-перше, це повідомлення рф про розгляд справи в українському суді.

«Однією з причин, через яку може бути відмовлено у визнанні та виконанні судового рішення проти рф, винесеного в Україні, є незабезпечення відповідачу права на захист, передумовою якого є повідомлення про початок судового розгляду», – зазначає Ігор Мулярчук, партнер, керівник Практики вирішення міжнародних спорів Investment Lawyer Group.

Юрист нагадує, що у зв’язку з військовою агресією рф, з 24 лютого 2022 року між Україною та росією були припинені дипломатичні відносини. Укрпошта з 25 лютого того ж року припинила обмін міжнародними поштовими відправленнями та поштовими переказами з державою-агресором.

«Відповідно, в українських судів залишається єдина можливість для повідомлення рф – шляхом оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України», – підкреслює Мулярчук.

Разом з тим, такого повідомлення може виявитись недостатньо, зокрема, з точки зору Конвенції про визнання та виконання іноземних судових рішень у цивільних або комерційних справах.

Українські позивачі знаходять вихід з цієї ситуації, здійснюючи повідомлення рф власноруч, використовуючи доступні способи та алгоритми. Разом з тим, кращим виходом у даній ситуації, на думку юриста, було би внесення відповідних змін до законодавства із закріпленням відповідних прав позивачів у цивільному та господарському процесах.

По-друге, вирішення питання юрисдикційного імунітету рф на етапі визнання та виконання судового або арбітражного рішення.

«Суд держави виконання під час розгляду питання про визнання та виконання рішення українського суду проти рф буде вирішувати «подвійне» юрисдикційне питання: чи погоджується він із застосуванням українським судом «деліктного винятку» з урахуванням тих фактів, що рф не ратифікувала Конвенцію про юрисдикційні імунітети, та чи охоплюється «деліктним винятком» питання визнання та виконання рішення про відшкодування шкоди, яку завдала рф, у третій країні», – пояснює Наталія Тараба, адвокат, радник Практики вирішення міжнародних спорів Investment Lawyer Group.

Крім того, Тараба вказує на потенційні проблемні моменти та відомі наразі заперечення рф щодо визнання та виконання в іноземних країнах арбітражних рішень, прийнятих на підставі арбітражного застереження, яке міститься в Угоді між Кабінетом Міністрів України і Урядом російської федерації про заохочення та взаємний захист інвестицій 1998 року.

По-третє, майно рф, за рахунок якого буде виконано судове або арбітражне рішення.

«Якщо українські позивачі мають намір визнати та виконати рішення проти рф за кордоном, то необхідно розуміти, за рахунок якого майна вони зможуть одержати реальне відшкодування. Отже, вибору потенційної країни визнання та виконання рішення має передувати пошук активів, які належать рф. При цьому необхідно враховувати, що низка активів кожної держави користується абсолютним імунітетом. Відповідний перелік міститься, зокрема, у статті 21 Конвенції про юрисдикційні імунітети», – зауважує Мулярчук.

На думку юристів, з точки зору як реального стягнення, так і подолання юрисдикційних бар’єрів на етапі виконання рішення, досить перспективною виглядає стратегія притягнення до відповідальності за шкоду, яку завдала рф, її державних компаній як солідарних боржників. Однак, у вже наявних справах про відшкодування шкоди, яку завдала рф, ще рано говорити про фактичне одержання присудженого відшкодування.

Водночас юристи Investment Lawyer Group зазначають, що, не дивлячись на численні юридичні перешкоди та виклики, які наразі існують на шляху реального стягнення збитків з рф, бізнесам варто вивчати корисний досвід та успішні кейси, звертатися до українських та іноземних судів та виборювати право на справедливість всіма можливими шляхами.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Україна належить до країн, де використання криптовалюти не забороняється, проте законодавче регулювання тільки на стадії становлення

Огляд ринків

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Наш співрозмовник – командир екіпажу БПЛА, капітан, служить у підрозділі аеророзвідки спеціального призначення "КОНДОР" Першої президентської бригади ОП "БУРЕВІЙ"

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В цілях надання компенсації пошкоджене або знищене майно, яке знаходиться в районі бойових дій або на окупованих територіях, прирівнюється до знищеного

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
У межах заходу в Лондоні були презентовані практичні концепції юридичного механізму стягнення збитків

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Фонд регулярно здійснює постачання безпілотних літальних апаратів різного призначення для українських підрозділів

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В розумінні реєстраційного законодавства приватний будинок і земельна ділянка, на якій він розташований, — це різні об’єкти нерухомого майна