Intel підозрюють у співпраці з російським військово-промисловим комплексом

15 серпня 2022, 14:11Новини513

Этот материал также доступен на русском

Співпрацювати з Росією — украй ризиковано, токсично і небезпечно у довгостроковій перспективі

  • Посилання скопійованоlink copied

США як держава доклала величезних зусиль з заборони торгівлі з Росією військовими товарами (а також продукцією подвійного призначення). Втім, з комерційних причин американські фірми свідомо йдуть на ризик та продають РФ все, чого потребує російська воєнщина.

Нещодавно юристи ініціативи «Тотальна ізоляція росії» з’ясували, що американська компанія Intel порушила запроваджені США санкції, оскільки, ймовірно, поставляла товари підсанкційним товариствам зі сфери російського ВПК.

Intel Corporation довго представляти не потрібно. Компанія десятиліттями виробляла (мікро)процесори, чипи, технології бездротового зв’язку і плекала репутацію законослухняного підприємства. Лістинг фірми відбувається на американській біржі NASDAQ.

Як виявили юристи-міжнародники, у період з 2018 по 2021 роки Intel Corporation, ймовірно, поставляла комп’ютерну техніку, комплектуючі до неї, мережеве обладнання, електронно-вимірювальну техніку та витратні матеріали до обчислювальної техніки підсанкційним російським компаніям, зокрема, АТ «Науково-дослідниий інститут приладобудування імені В.В. Тихомирова» (далі — НДІ ім. Тихомирова) і АТ «Головне виробничо-технічне підприємство «Граніт» (далі — «Граніт»). Через санкції цього не можна було робити.

За офіційними даними, НДІ ім. Тихомирова займається створенням систем управління озброєнням для літаків-винищувачів і мобільних ЗРК. А «Граніт» забезпечує завершальний етап у процесі створення протиповітряного озброєння.

Обидві юридичні особи входять у склад «Алмаз-Антею» — концерну російського ВПК, що спеціалізується на повітряно-космічній обороні. Як слідує з офіційного вебсайту, Концерн виробляє зенітно-ракетні комплекси малої, середньої і великої дальностей, основні типи радіолокаційного обладнання і автоматизованих систем управління. Саме зенітною системою «Бук», виробленою «Алмаз-Антеєм» російські терористи 17 липня 2014 року збили цивільний літак MH17 компанії Malaysia Airlines.

«Алмаз-Антей» теж перебуває під дією санкцій США: відповідно до Executive Order 13661 Президента США від 19 березня 2014 року (надалі — EO13661), юридичним та фізичним особам США заборонено здійснювати поставки товарів, надавати послуги, тощо, зокрема, суб’єктам ВПК РФ. Такі суб’єкти включаються до «чорного списку» — Specially Designated Nationals and Blocked Persons list (SDN List). Концерн «Алмаз-Антей» та НДІ ім. Тихомирова (але, на жаль, не «Граніт») включені до SDN List на підставі EO 13661.

У 2019−2020 роках, тобто, за 3 роки після запровадження санкцій, Intel Corporation взяла участь в тендерах, організованих НДІ ім. Тихомирова, на закупівлю комп’ютерної техніки, мережевого обладнання і комплектуюючих. Загальна вартість товарів за всіма тендерами становила $182 000.

Висновок тривіальний: Intel імовірно постачала/була готова експортувати, постачати товари підсанкційній компанії російського ВПК.

7 серпня юристи ініціативи «Тотальна ізоляція росії» надіслали інформаційний запит до головного офісу Intel з проханням підтвердити чи спростувати факт співпраці з російським ВПК-компаніями. Станом на дату публікації, техногігант не відповів.

У 2018−2021 роках Intel Corporation взяла участь у тендері «Граніт» на поставку комп’ютерів, периферійного обладнання, комплектуючих до комп’ютерної техніки, електронно-обчислювальної техніки та витратних матеріалів і комплектуючих.

Оскільки «Алмаз-Антей» володіє «Гранітом», доволі очевидно, що поставки на ім’я останнього здійснювалися для задоволення виробничих потреб самого Концерну.

Юристи ініціативи Олександра Дубілета «Тотальна ізоляція росії» запевняють, що є всі підстави вважати, що «Граніт» є «прокладкою» для закупівлі товарів для потреб Концерну — так само, як російський «Липецький механічний завод» — купував воєнну продукцію бельгійського підприємства New Lachaussee на користь підсанкційного концерну «Калашников».

Оскільки Intel Corporation порушила санкції через імовірну поставку підсанкційним підприємствам з ВПК Росії, українські юристи готують заяву до OFAC, спеціального підрозділу Міністерства фінансів США), відповідального за санкційну політику.

«Переслідуючи у судах Intel Corporation (а також французькі напівдержавні Thales і SAFRAN), ми прагнемо донести до всесвітнього бізнесу одну просту думку: співпрацювати з Росією — украй ризиковано, токсично і небезпечно у довгостроковій перспективі. Йдеться не тільки про свідоме порушення санкцій, накладених на державу-поціновувача ідеології Монгольської імперії, але й нищення власної репутації. Повторюся: на всесвітній бізнес-мапі на місці Росії має бути біла чорнильна пляма», — підсумовує банківський експерт та засновник ініціативи «Тотальна ізоляція росії» Олександр Дубілет.

Джерело

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Можна припустити, що саме обізнаність М.Рудика про «поліграфічну» складову діяльності ТСЦ, дозволяє йому досі перебувати на посаді

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Виникає дуже серйозне питання до МОНУ - яким чином воно відстоює інтереси студентів та науково-педагогічних працівників?

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Директору Інституту інноваційної освіти КНУБА О.Петроченку доводиться відстоювати право на свою роботу та посаду

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Є підстави вважати, що в АРМА може багато років функціонувати корупційна схема з вимивання на користь приватних осіб грошей, які мали стати доходами Держбюджету

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Російський бізнес не повністю вичищений з української економіки через хаотичність формування санкційних списків

Розслідування

Статті • БОРГ-review
Чи потрібен нам ще один керівник АРМА, залежний від Офісу Президента?