Проекти та інновації

ЄБРР хоче створити в Україні онлайн-суди для позовів до 10 тисяч євро

25 березня 2021, 17:44Новини421

Этот материал также доступен на русском

Акцент на дрібних претензіях обраний, щоб полегшити доступ до правосуддя для малих і середніх підприємств.

  • Посилання скопійованоlink copied

Європейський банк реконструкції та розвитку запускає в Україні пілотний проєкт з надання допомоги у створенні онлайн-судів для розгляду позовів невеликої вартості. За даними ЄБРР, проєкт стартує в Україні, де 49% опитаних у Києві компаній повідомили, що суди є основною або дуже серйозною перешкодою їх діяльності, повідомляє FinClub.

Так, онлайн-суди передбачають дистанційну процедуру вирішення спорів, починаючи від подачі позову та закінчуючи винесенням рішення.

«Ці суди доступні безпосередньо учасникам судового процесу та їх представникам, а також доповнені послугами та інструментами для полегшення доступу до правосуддя та участі в судовому процесі», – йдеться в заяві.

Акцент на дрібних претензіях (від 5000 до 10 000 євро) обраний, щоб полегшити доступ до правосуддя для малих і середніх підприємств. Згодом його планується поширити на інші країни. При цьому у дрібних претензіях непропорційно високі витрати в порівнянні з вартістю позову та затримки при розгляді є несправедливими перешкодами, які онлайн-суди можуть допомогти усунути.

За даними Світового банку, вартість вирішення комерційної суперечки через місцевий суд першої інстанції у Сербії становить в середньому 39,6% вартості позову, тоді як в Україні ця цифра сягає 46,3%, а в Киргизії – 47%. В якості першого кроку ЄБРР починає комплексну оцінку показників і стандартів діяльності судів на основі кращих міжнародних, європейських і національних практик господарських судів.

Як зазначається, розроблені стандарти встановлять цільові показники ефективності концепції та плану розвитку онлайн-судів, розробці яких буде присвячений другий етап. Таким чином друга фаза буде зосереджена на концепції та плані реалізації для розвитку онлайн-судів в Україні з виділенням правових, технічних і бюджетних передумов, адаптованих до українських умов.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Верховний Суд неодноразово звертав увагу на поновлення процесуальних строків, пов'язаних з війною

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
6 липня 2023 року в ВР зареєстровано проєкт Закону № 9462 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль"

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Часто єдиним ефективним способом призначити особі її заслужену пенсію за віком є лише звернення до суду

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Погане фінансування судів завжди негативно позначається на їх функціонуванні та оперативності

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Крім того, судді розповіли і про закордонний досвід щодо процедури банкрутства та порівняли його з українським

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи