Зверніть увагу

Який порядок зміни розміру аліментів?

20 квітня 2021, 13:32Новини305

Этот материал также доступен на русском

Визначений за рішенням суду або за домовленістю між батьками розмір аліментів не вважається незмінним та може бути згодом збільшено за рішенням суду за позовом одержувача аліментів.

  • Посилання скопійованоlink copied

Про порядок збільшення розміру аліментів на утримання дитини розповідає фахівець Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Лілія Вінтонишин.

До місцевого центру часто звертаються клієнтки із питанням чи можна збільшити розмір аліментів на утримання дитини, оскільки той розмір який був встановлений судовим рішенням і стягується з батька дитини в умовах збільшення рівня цін та прожиткового мінімуму на дитину недостатній для матеріального утримання дитини.

Сімейним кодексом України передбачена можливість зміни розміру аліментів:

  • в добровільному порядку (домовленість між батьками, медіаційний процес (медіаційна угода), нотаріально посвідчений договір);
  • в судовому порядку (пред’явлення позову про збільшення розміру аліментів на утримання дитини).

Згідно ч. 2 ст. 182 СК України, розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини, при цьому мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (для дітей віком від до 6 років –960,50 грн, від 6 до18 років –1197, 50 грн. ).

Відповідно до СК України розмір аліментів, визначений за рішенням суду або за домовленістю між батьками не вважається незмінним та може бути згодом збільшено за рішенням суду за позовом одержувача аліментів наприклад, у разі зміни (покращення) матеріального стану платника аліментів.

Позовна заява про зміну розміру аліментів подається в порядку цивільного судочинства до районних, районних у містах, міських та міськрайонних судів за зареєстрованим місцем проживанням або перебуванням відповідача.

Позови про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів, зміну способу їх стягнення можуть пред’являтися також за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача.

За подання позовної зави про збільшення розміру аліментів на утримання дитини судовий збір не стягується (ст. 5 Закону України «Про судовий збір»).

До позовної заяви, оформленої відповідно до вимог Цивільного процесуального кодексу України, обов’язково додаються докази, що обґрунтовують позовні вимоги (зміна розміру аліментів), наприклад, докази зміни матеріального стану (довідки про доходи батьків, інші документи, які можуть бути підтвердженням зміни матеріального становища).

Аліменти у новому розмірі сплачуються з дня набрання судовим рішенням законної сили, а не подання позовної заяви до суду.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Верховний Суд неодноразово звертав увагу на поновлення процесуальних строків, пов'язаних з війною

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
6 липня 2023 року в ВР зареєстровано проєкт Закону № 9462 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль"

Законодавство

Статті • Влада i люди
Не всі порушення проектної документації під час будівництва будуть автоматично призводити до визнання об’єкту самочинно збудованим, а лише істотні та встановлені законом

Законодавство

Статті • Влада i люди
Скасування Господарського кодексу більше нагадує дивний спосіб лікування головного болю за допомогою гільйотини

Законодавство

Статті • Влада i люди
Пенсія призначається незалежно від тривалості служби

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Часто єдиним ефективним способом призначити особі її заслужену пенсію за віком є лише звернення до суду