Огляд ЗМІ

Які професії будуть найбільш затребувані в Україні після війни

4 квітня 2022, 18:15Новини540

Этот материал также доступен на русском

Послуги психологів і так мали велику популярність останнім часом. Проте для лікування такої травми цілої країни потрібно в рази більше спеціалістів

  • Посилання скопійованоlink copied

Зважаючи на загальний безпековий контекст та завершення епохи глобалізації, вже можна робити прогнози, які професії будуть популярними в найближчому майбутньому в Україні. Які сфери найактивніше розвиватимуться, – аналізував економіст Національного банку України Владислав Філатов.

1. Професійні військові

Тепер ми точно переконалися, що без потужної та професійної армії не зможемо мати майбутнього як країна. Також очевидно, що основу системи безпеки мають складати професійні військові, зокрема офіцери. Цьому потрібно вчитися, і не один рік. Попит на військових збільшиться, а інтелект військових буде в пріоритеті. Таким чином інженери, айтівці, навіть економісти, дизайнери, маркетологи (не забуваємо про інформаційну війну), які втратили роботу, зможуть знайти себе в новітній армії.

2. Психологи, зокрема військові

Послуги психологів і так мали велику популярність останнім часом. Проте для лікування такої травми цілої країни потрібно в рази більше спеціалістів. Наразі лише декілька університетів готують професійних спеціалістів у цьому руслі. Вже на наступний навчальний рік країна значно має збільшити бюджетне замовлення на психологів та психотерапевтів, а отже, якщо у вас було бажання опанувати цю професію – саме час. Українські ж військові психологи будуть мати попит як інструктори в усьому світі. Зараз таку роль зокрема виконують ізраїльські спеціалісти. Але вже незабаром військова психологія — нове айті зі своїм аутсорсом і зарплатою у валюті.

3. Медицина

Коронавірус тепер війна вивела статус медичних працівників на новий рівень. Лікування та реабілітація пережитого, нові виклики майбутнього (нові пандемії, можливо, нові війни) зробить попит на професійних медиків сталим. Збільшення попиту призведе до збільшення заробітних плат, інвестицій в медичну інфраструктуру, навчання, науку. Бути медиком стане не менш престижним, ніж бути військовим. Як не дивно, але процес локалізації також збільшить попит на українську медичну промисловість. Адже замість дальновіддалених частин світу, країни Євросоюзу зможуть розташувати своє виробництво в Україні.

4. Будівництво, архітектура

Відбудова країни, про яку ми почали мріяти з початку війни, обов’язково почнеться. Але це вже не буде банальна відбудова старих будівель. Досвід Ізраїлю демонструє, що ми концептуально маємо змінити принципи побудови наших будівель. Очевидно, що в кожній будівлі має бути підготовлене та відповідного рівня безпеки бомбосховище. Проте це лише вершки. Обов’язково зміняться вимоги до матеріалів, до технологій побудови (ніяких панельок зокрема). Ймовірно в кожній новій квартирі буде вимога мати приміщення з товстими стінами і без вікон. Вона не буде використовуватися в повсякденному житті, але в ній будуть всі необхідні запаси. Зміняться і вимоги до поверховості будівель. Якщо раніше в Києві будували якомога вищі будинки, то тепер навряд чи ми побачимо щось більше 14 поверху. Повернеться практика аварійних сходів. Загальна відбудова, колосальна допомога від інших держав однозначно в рази збільшить попит на будівельників, а ще більше на кваліфікованих архітекторів. Сфера будівництва в свою чергу напряму впливає на інші сфери, зокрема виробництво матеріалів, логістику. В умовах обмеженої робочої сили — обов’язково збільшиться попит на автоматизацію будівництва. Все це також створює необмежені можливості для підприємців, які втратили свої бізнеси.

5. Енергетика

Енергетична безпека для нас — це ще більший пріоритет, ніж для ЄС. Україна має поставити за ціль повну незалежність від енергетичних ресурсів, і не тільки від російських. На відміну від багатьох країн, для нас це завдання є реальним і досяжним, але потребує колосальних інвестицій і відповідно спеціалістів. Однозначно буде прискорений розвиток альтернативної енергетики (біопаливо, біогаз, вітряна, гідро, сонячна), добуття сланцевого газу, інвестиції у видобуток газу, нафти, вугілля. Паралельно швидкими темпами продовжиться робота над енергоефективністю (утеплення приміщень, нові вимоги до будівництва), інновації у виробництво — більша ефективність використання енергоресурсів. Під питанням буде розвиток ядерної енергії, це буде напряму залежати від безпекових гарантій України в майбутньому. З’явиться шалений запит на нових спеціалістів, причому різного рівня кваліфікації. Потрібна буде як груба, так і м’яка сила.

6. Оборонна промисловість

Оборонна промисловість отримає небувалий поштовх. Іншого шляху, ніж як у Ізраїля, у нас немає. Україна має інвестувати у власний оборонпром. Великий потенціал у партнерських проектів, на кшталт співпраці з турецьким “Байрактаром”. Все це потребує високваліфікованих розробників, інженерів, науковців, а також підприємців. Адже найефективніший власник — це приватний власник. Держава має замовляти і оплачувати, а виконувати — приватні компанії. Це не новий досвід, так працюють інші країни. Потрібно розуміти, що в цьому “бізнесі” важливі і військові з досвідом, адже вони краще за всіх знають, що потрібно, що працює, а що ні. Тому на нашу продукцію може і має бути великий попит у інших країн. Ми хотіли мати українські продуктові глобальні компанії — це прекрасний шанс.

7. Освіта

Все вищеперераховане неможливе без якісної освіти. Перша черга нових спеціалістів у більшості випадків пройдуть швидкі курси, будуть набувати досвід шляхом помилок. Проте наступне покоління потребуватиме якісно нових спеціалістів. Тож реформи в освіті неминучі. Якщо раніше закрити школу чи університет — це було болісне соціальне питання, то тепер ніхто не буде панькатися і найменш ефективні навчальні заклади будуть закриті на користь найбільш ефективних. Тож посада вчителя чи викладача знову стане престижною. Більше того, високий запит на науку з інших сфер буде сприяти інвестиціям в освітній сектор додатково. Все це зупинить відтік найкращих кадрів з системи і зробить освітянина конкурентним на ринку праці. У цьому контексті важливо розуміти, що навчати потрібно буде також абсолютно нових професій для нашої країни, тож основною навичкою освітянина майбутнього буде адаптивність і здатність вчитися самому.

8. Мікропідприємства послуг на експорт

Вже зараз очевидно, що найменше постраждали від війни спеціалісти, які можуть працювати віддалено, а замовлення у них в усьому світі. Такий формат дозволяє взяти ноутбук і спокійно переїхати в інше місце для життя. Якщо зараз це стосується IT-сектору та окремих фрілансерів, то після війни перехід від стаціонарного робочого місця до формату фрілансу стане набагато більш популярним способом заробітку. Це потребуватиме відповідної інфраструктури. Свої сервіси для пошуку замовлень, коворкінги, заходи, спільноти. Можливість працювати дистанційно на глобальний ринок охопить все, що може потенційно охопити. Архітектори, дизайнери, консультанти, комунікаційники, перекладачі, інженери, технологи, науковці, викладачі, фінансисти, економісти, юристи, агрономи — якщо зараз це виглядає складно, то з кожним роком технології дозволять працювати віддалено для більшої кількості людей і професій. Цьому сприятиме як глобальні рухи, так і локальний контекст.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Дослідження

Статті • БОРГ-review
путін власноруч і публічно, якщо не знищив вибудований роками імідж професійного борця з міжнародним тероризмом, то суттєво зашкодив йому

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Серед іншого, Директива спрямована на впровадження механізмів раннього виявлення неплатоспроможності та створення умов для врегулювання заборгованості без використання процедур банкрутства

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Преса нерідко виконує свої професійні обов’язки в небезпечних умовах, а в час війни працює ще й у смертельній небезпеці

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Відповідно до Постанови № 380 створено Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Навіть демонтувавши одну антилюдську систему, демократичний світ має бути пильним: історія триває…

Дослідження

Статті • БОРГ-review
Рекомендуємо надавати інформацію про недобросовісних продавців до територіальних органів Держпродспоживслужби