Як перевести пенсію з України в Польщу
Этот материал также доступен на русском
Українські пенсіонери мають обов’язково пройти фізичну ідентифікацію
Питання отримування української пенсії за кордоном є дуже актуальним для українських біженців. Тим більше, нещодавно з’явилася інформація, що українські пенсіонери мають обов’язково пройти фізичну ідентифікацію. Розповідаємо, як її пройти та як перевести пенсію з України до Польщі.
Що таке процедура фізичної ідентифікації пенсіонерів і навіщо це потрібно
Вимога щодо проходження процедури фізичної ідентифікації не нова. Відповідне рішення було прийнято Кабінетом міністрів України ще в квітні 2021 року. Ця процедура є обов’язковою для всіх, хто отримує пенсію на банківський рахунок.
Потреба пройти фізичну ідентифікацію в банку виникає у випадках, якщо:
- Пенсіонер отримує пенсію на банківську картку упродовж останніх 12 місяців і користується нею поза межами банку, але при цьому жодного разу не знімав кошти в касі банку особисто.
- У пенсіонера є довірена особа, яка знімає готівку, але при цьому сам пенсіонер не знімав гроші в касі банку протягом останніх 12 місяців.
Справа в тому, що подібні випадки – це сигнал для Пенсійного фонду України, який може вказувати на смерть пенсіонера, про яку ніхто не повідомив, неможливість отримати кошти у зв’язку з воєнними діями тощо. А отже ПФУ має право припинити нараховувати пенсіонеру гроші, поки не з’ясуються всі обставини. Для того, щоб запобігти таким випадкам, раз на рік український пенсіонер повинен проходити процедуру фізичної ідентифікації в банку.
Наразі для пенсіонерів, які знаходяться за кордоном, не передбачено обов’язкової фізичної ідентифікації. Але важливо розуміти, що у випадку, якщо пенсіонер отримав відповідне повідомлення від банку, він повинен пройти цю процедуру. Тож до моменту отримання сигналу від банку нічого робити не потрібно. В разі сумнівів можна особисто зв’язатися з Пенсійним фондом України й уточнити чи є потреба проходження верифікації.
Як пенсіонеру пройти ідентифікацію, перебуваючи за кордоном
Якщо пенсіонер, який перебуває за кордоном, отримав повідомлення від банку про необхідність проходження фізичної ідентифікації, він має якнайшвидше зробити це. У 2023 році пройти процедуру можна до 31 грудня.
Починаючи від 2023 року, українські пенсіонери можуть звернутися до ПФУ віддалено. Це можливо зробити одним з цих способів:
- Авторизуватися в особистому електронному кабінеті ПФУ за допомогою „Дія.Підпис”.
- Провести відеоконференцію зі співробітником ПФУ й пред’явити усі необхідні документи.
- Звернутися до дипломатичної установи в країні перебування й отримати документ, який підтверджує, що особа, проживаюча за кордоном, є живою (вартість оплати консульського збору в Польщі становить 83 злотих).
До 31 грудня 2023 року виплати пенсій на картки не припинятимуться. Починаючи з 1 січня 2024 року, у разі не проходження процедури фізичної ідентифікації в банку, виплати на банківські картки здійснюватися не будуть.
У випадку, якщо ви перебуваєте в Польщі й у вас виникли питання щодо пенсійного законодавства України, ви можете звернутися до Центру Правової Інформації HumanDoc, який знаходиться у Варшаві на вулиці Puławska 2. Центр працює в будні дні з 9 до 17. Для запису можна написати на електронну пошту infopoint@humandoc.pl або подзвонити за номером +48731 705 847. Є також можливість пройти онлайн-консультацію.
Роз’яснення консульства щодо отримання українських пенсій на території Польщі
Роз’яснення з приводу отримання українських пенсій на території Польщі надає Консульство України в Ґданську. Як повідомляє консульство на своїй сторінці facebook, діюче українське законодавство не передбачає перереєстрацію осіб для продовження отримання пенсій. Тож якщо пенсіонер, який перебуває на території Польщі, припинив отримувати виплати, це могло відбутися по одній з цих причин:
- Пенсія була призначена на підставі документів, що містять недостовірну інформацію.
- Пенсія, яку було призначено, не отримувалася пенсіонером упродовж 6 місяців поспіль.
Крім того, пенсіонер, який проживає за кордоном, у зв’язку з воєнними діями на території України, може надіслати заявку на поновлення пенсій поштою до ПФУ. Це можна зробити упродовж трьох місяців від моменту, як виплати перестали приходити. До заявки потрібно додати:
- Копію документів про отримання тимчасового захисту чи статусу біженця на території Польщі (з перекладом).
- Документи про реєстрацію місця проживання на території Польщі (з перекладом).
- Оригінал документу, який засвідчує факт, що особа є живою (надається в консульстві).
- Копію паспорта громадянина України.
Якщо виникне потреба пройти процедуру фізичної ідентифікації, це можна буде зробити одним з вищезазначених способів.
Чи можуть українські пенсіонери-біженці в Польщі отримувати пенсію з України
За підрахунками у квітні 2023 року в Україні налічується 10,7 млн осіб пенсійного віку, які отримують пенсію. Багато із них через війну виїхали з України та наразі знаходяться за кордоном, у тому числі в Польщі. Тож Пенсійний Фонд України розробив для українських пенсіонерів декілька механізмів, як вони можуть отримувати українські пенсійні кошти, перебуваючи за кордоном, а також на сьогодні також є можливість оформити українську пенсію дистанційно.
Пенсіонери, які, знаходячись в Україні, отримували пенсійні кошти на банківську картку українського банку, не потребують жодних додаткових дій. Їхні пенсійні виплати продовжуватимуть надходити на їхній банківський рахунок навіть коли вони перебувають у Польщі. Тож пенсіонери можуть користуватися пенсійними коштами на українській банківській картці на території Польщі у будь-який доступний спосіб.
Як перевести пенсію до Польщі, якщо в Україні отримував готівкою?
До початку повномасштабної війни велика кількість пенсіонерів отримувала пенсію у відділеннях «Укрпошти». Проте зараз не у всіх є така можливість. Під час оформлення пенсії кожен пенсіонер міг обрати спосіб отримання виплат в майбутньому. Тож дехто одразу вибрав зарахування на банківську картку. Тим не менш, дехто віддав перевагу отримуванню пенсійних коштів готівкою. Так само, якщо особа не обрала способу, то пенсія автоматично приходила до поштового відділення «Укрпошти» за місцем проживання.
На сьогодні Пенсійний фонд України пропонує для українських пенсіонерів, які отримували в Україні пенсію готівкою, два можливі варіанти перевести виплати до Польщі:
- отримувати на банківський рахунок;
- отримувати міжнародним переказом.
Як перевести готівкову українську пенсію в Польщу на банківську карту
Для того, щоб перевести українську пенсію до Польщі та мати можливість отримувати пенсійні кошти на банківську картку, розроблено покроковий механізм зміни способу отримання пенсії. Але перед цим кожна особа, яка має на меті перевести виплати на картку, повинна звернутися до будь-якого українського банку. На сьогодні у багатьох банках в Україні (Приватбанку, Кредитбанку тощо) можна дистанційно відкрити рахунок, на який буде нараховуватися пенсія. Після того, як банківську картку буде відкрито, щоб перевести пенсію на картку, необхідно подати заяву, для цього треба:
- зайти на портал електронних послуг Пенсійного фонду України та авторизуватися;
- обрати пункт «Про пенсійне забезпечення»;
- обрати розділ «Внесення змін до пенсійної справи» – «Заява про зміну способу виплати пенсії»;
- зазначити необхідну інформацію за поданими вказівками;
- додати скан-копії документів (паспорт, ідентифікаційний код, реквізити банку);
- підписати кваліфікованим електронним підписом.
Через особистий кабінет у пункті «Мої повідомлення» можна відстежувати результати обробки заяви.
Отримання української пенсії в Польщі через міжнародний переказ
Крім того, нещодавно Мінреінтеграції України повідомило, що відтепер пенсійні виплати можна буде отримувати у відділенні пошти за кордоном, за наявності технічної можливості в АТ «Укрпошта» здійснювати переказ коштів у країну перебування». Наразі цей експериментальний проєкт запущено в Польщі, але за необхідності така можливість з’явиться й в інших країнах.
Тож, якщо пенсіонери отримували в Україні пенсію у відділеннях «Укрпошти» й не хочуть подавати заяву про зміну способу доставки грошей та відкрити пенсійний рахунок в банку, уряд України виплачуватиме пенсії за допомогою міжнародних переказів через акціонерне товариство «Укрпошта». За цих обставин польська пошта готова виплачувати пенсії готівкою українським пенсіонерам шляхом міжнародного переказу між нею та «Укрпоштою». Ця можливість ще вдосконалюється. Вказана категорія українських пенсіонерів у Польщі зможуть відновити отримання пенсії готівкою шляхом надсилання заяви поштою до Пенсійного фонду України.
Для того, щоб отримати пенсію через міжнародний переказ, потрібно:
- Перейти на відповідну сторінку Укрпошти.
- Вказати прізвище, ім’я та по батькові.
- Вказати номер телефону й паспортні дані.
- Заповнити дані про українське місце проживання.
- Вказати дані про польське місце проживання.
- Заповнити латинськими літерами прізвище та ім’я (так само, як це вказано в номері Pesel).
- Надати адресу електронної пошти.
Крім того, заявку можна заповнити й в паперовому вигляді. В цьому разі алгоритм дій такий:
- Завантажити та роздрукувати паперову заявку.
- Вказати особисті дані (ті самі, що й у випадку з електронною заявкою).
- Надіслати до АТ «Укрпошта» на адресу: місто Київ, вул. Хрещатик 22, 01001. На конверті потрібно вказати примітку «Пенсія переказом».
У наступному місяці після звернення український пенсіонер почне отримувати пенсію в перерахунку на злоті. Вона доставлятиметься за місцем проживання. При отриманні потрібно буде показати листоноші документ, що посвідчує особу. У разі, якщо виникнуть додаткові питання з приводу отримання пенсій, можна зв’язатися з Укрпоштою особисто. Для цього потрібно подзвонити на номер +38044323146.
Важливо! При переїзді пенсіонера на постійне місце проживання за кордон, Пенсійний фонд України на його прохання може виплатити пенсію за 6 місяців наперед перед від’їздом. Відлік починається з наступного місяця після зняття особи з обліку за місцем постійного проживання.
-
Проекти та інноваціїОгляд ЗМІНімецька група купує родовище гіпсу в Україні за 121 мільйонСьогодні, 09:00 • Новини • Проекти та інновації
-
Експорт агропродукції скоротився на 11%, а ціни на зернові зросли на понад 60% за рік – УКАБ
Вчора, 18:00 • Новини
-
Бізнес у грудні дещо покращив виробничі показники, головна проблема – нестача кадрів (опитування)
Вчора, 17:49 • Новини
-
Понад 30% економії: ДУ «Профзакупівлі» успішно завершили свою першу закупівлю за кошти Світового банку в системі Prozorro
Вчора, 17:38 • Новини
-
ОПЕК очікує зростання попиту на нафту у 2025-2026 роках до 105,2 млн б/д
Вчора, 17:27 • Новини
-
СоцмережіLinkedIn представив безкоштовні ШІ-інструменти для пошукачів роботи та рекрутерівВчора, 17:17 • Новини • Соцмережі
-
Бюро економічної безпеки на Закарпатті викрило агроекспортера у несплаті 4,3 млн грн податків
Вчора, 17:07 • Новини
-
Проекти та інноваціїВерховна Рада ухвалила закон щодо актуалізації деяких положень Бюджетного кодексуВчора, 16:57 • Новини • Проекти та інновації
-
За кордономКомпанія Rolls-Royce представила унікальний седан Phantom Dragon, створений для клієнта з КитаюВчора, 16:46 • Новини • За кордоном
-
За кордономЕра легенди закінчилася: HMD Global припиняє випуск смартфонів NokiaВчора, 16:36 • Новини • За кордоном
-
Найбільший НПЗ півдня Росії зупинив половину потужностей через пожежу
Вчора, 16:26 • Новини
-
За кордономРосійська вугільна промисловість готується до масових банкрутствВчора, 16:16 • Новини • За кордоном
-
Зверніть увагуВ Україні виводять з обігу банкноти в 200 гривень: пояснення НБУВчора, 16:06 • Новини • Зверніть увагу
-
СоцмережіТренер назвав 8 помилок, які заважають схуднути після 50 роківВчора, 15:54 • Новини • Соцмережі
-
Проекти та інноваціїУ Верховній Раді зареєстрували законопроєкт щодо перезавантаження АРМАВчора, 15:43 • Новини • Проекти та інновації
-
Судові рішення з земельних питань стали доступними для Держгеокадастру
Вчора, 15:30 • Новини
-
Ціни на продукти харчування у Києві зросли за рік на 17,6%, – Держстат
Вчора, 15:17 • Новини
-
Відстрочка від армії або служба у тилу: Нацполіція та СБУ ліквідували ще дві схеми заробітку на військовозобов’язаних
Вчора, 15:05 • Новини
-
Результати «митного безвізу»: 136,2 тис. транзитних декларацій, з яких 94 тис. – у 2024 р.
Вчора, 14:55 • Новини
-
Зверніть увагуПроекти та інноваціїНовий сервіс у «Дії»: ветерани можуть отримувати 1500 грн щокварталу на заняття спортомВчора, 14:44 • Новини • Зверніть увагу
-
Верховна Рада відновила штрафи підрядникам за затримку поставок зброї
Вчора, 14:33 • Новини
-
Україна очікує від ООН $2,6 мільярди допомоги: Шмигаль розповів про напрямки підтримки
Вчора, 14:22 • Новини