Огляд ЗМІ

Голова НАЗК розповів, коли можуть відновити декларування доходів, – подкаст Rise.UA

17 березня 2023, 17:19Новини108

Этот материал также доступен на русском

Подача декларацій, сподіваюся, буде відновлена в найближчі 2 місяці

  • Посилання скопійованоlink copied

Декларування доходів та майна можуть відновити впродовж найближчих двох місяців, якщо Верховна Рада ухвалить відповідний закон.

Про це у подкасті Мартині Богуславець на Rise.UA розповів голова НАЗК Олександр Новіков: “Подача декларацій, сподіваюся, буде відновлена в найближчі 2 місяці. З прийняттям закону Верховною Радою. Публічний доступ (до реєстру декларацій, – авт.) – після війни.

НАЗК впевнене, що всі реєстри, які не зашколять безпеці громадян України, мають бути вже відкриті. Ми підтримуємо позицію громадськості щодо відновлення обов’язку декларування. Але ми не підтримуємо відкриття публічної частини реєстру декларацій, тому що в деклараціях є дані не тільки публічної особи (а багато з них на окупованих територіях), а й близьких родичів. Це становить пряму небезпеку життю і здоров’ю декларантів та членів їх сімей.

Всі органи державної влади мають доступ до даних реєстру декларацій та даних, необхідних їм для виконання посадових обов’язків”.

Декларації за 2022 рік подали близько 6% декларантів. За 2021 рік – до 50%, у тому числі 2 заступники керівника Офісу Президента, 2 міністри (Міністр освіти та науки і Міністр оборони), 28 народних депутатів, 5 голів ОВА, 163 судді.

“Створені в Україні ІТ-інструменти запобігання корупції є найкращими в світі. Це реєстр декларацій, який автоматично перевіряє всі 700 тис. декларацій, найсучасніший реєстр звітів політичних партій, портал “Приховані інтереси”, найбільш публічний в Європі реєстр корупціонерів”, – додав Новіков.

Поки призупинений обов’язок декларування, НАЗК проводить моніторинг способу життя депутатів та посадовців. За словами Олександра Новікова, такий інструмент є лише в двох країнах світу.

“Дві країни світу мають цей інструмент – США і Україна.

Тому навіть, якщо посадовець намагатиметься оформити майно на третіх осіб, яким фактично користуватиметься, ми знайдемо це, сформуємо відповідний висновок, направимо до САП для конфіскації такого майна або реєстрації кримінального провадження за незаконне збагачення”, – повідомив голова НАЗК.

Нагадаємо, із вересня 2022 року у Верховній Раді зареєстрований законопроєкт про відновлення декларування. Цього також вимагає громадськість. Громадські організації та ЗМІ підписали звернення щодо відновлення декларування. На цьому неодноразово наголошували посли G7, у тому числі під час зустрічі з головою Верховної Ради Русланом Стефанчуком.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Регуляторна політика

Статті • Влада i люди
Перелік підстав евакуації авто є виключним

Регуляторна політика

Статті • Влада i люди
Вивезення підприємств здійснюється у випадках, коли існує така логістична можливість без надмірної загрози для водіїв та залізничників

Регуляторна політика

Статті • Влада i люди
Для бизнеса важно не иметь «открытой валютной позиции»

Регуляторна політика

Статті • Влада i люди
Протягом одного року, до 1 вересня 2022 року, українці матимуть змогу відкрито заявити державі про свої реальні статки, зокрема про ті, з яких не було сплачено податки

Регуляторна політика

Статті • Влада i люди
Значна увага ревізорів прикута до суб’єктів великого підприємництва, у яких обсяг можливих порушень та, відповідно, податкових донарахувань найбільший

Регуляторна політика

Статті • Влада i люди
Чим прозоріша система, тим менше пільг й менше порушень