Ключові факти
- Для впорядкування обліку переміщених осіб Генштаб ЗСУ розробив Порядок надання дозволу громадянам України, які перебувають на військовому обліку, на виїзд за межі місця проживання.
- Дозвіл видається від 30 діб до року залежно від категорії субʼєкта.
- Також розглядається додаткове унормування питань переміщення осіб, які систематично перетинають адміністративні межі у звʼязку зі службовою чи особистою необхідністю.
- Доповнено. Військовозобовʼязані можуть пересуватися Україною без отримання відповідних дозволів. Однак у разі зміни місця свого проживання вони повинні звернутися до відповідних органів, повідомила в коментарі РБК-Україна координатор руху адвокатів Збройних сил України Євгенія Рябека.
- Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний повідомив, що призовники та військовозобов’язані, які планують виїзд за межі своїх районів та областей, у воєнний час мають брати дозволи у територіальних центрах комплектування.
- «Шановні громадяни – призовники та військовозобов’язані! Нагадую, триває війна. Ви потрібні своїй державі! Всі, хто досі не стоїть чи не поновився на військовому обліку, мають це зробити. Ті з вас, хто планує виїзд за межі своїх районів та областей, мають взяти дозвіл у ТЦК», – йдеться у повідомленні.
- Залужний наголосив, що «жодних вказівок на перешкоджання переміщенню осіб упродовж найближчих днів з боку військового командування не надавалося».
Контекст
Закон «Про військовий обов’язок і військову службу» від 1992 року містить норму про те, що у воєнний час забороняється виїзд призовників, військовозобов’язаних та резервістів з місця проживання без дозволу керівника відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Також військовозобовʼязані не можуть виїжджати за кордон під час війни за низкою винятків.