ФДМУ планує централізувати управління держмайном

10 липня 2023, 13:00Новини533

Этот материал также доступен на русском

Після створення cуверенного фонду всі стратегічні держпідприємства, які не підлягають приватизації, буде передано від Кабінету Міністрів до цього фонду

  • Посилання скопійованоlink copied

Голова Фонду держмайна Рустем Умєров заявив, що Фонд розробляє плани щодо централізації управління державною власністю, які передбачають створення cуверенного фонду, земельного банку та інвестиційного фонду нерухомості.

Про це йдеться в дайджесті SOE Weekly для ЗМІ. За словами Умєрова, після створення cуверенного фонду всі стратегічні держпідприємства, які не підлягають приватизації, буде передано від Кабінету Міністрів до цього фонду. Він слугуватиме єдиним інструментом для ефективного довгострокового управління державними компаніями, включатиме стратегічні активи, які розвиватимуться з метою отримання прибутку та збільшення добробуту для майбутніх поколінь.

Інших подробиць оприлюднено не було. Як пояснюють аналітики SOE Weekly, суверенні фонди (sovereign wealth funds – SWFs) зазвичай створюються для управління резервною ліквідністю країни, що є результатом або наявності запасів ресурсів (наприклад, великих запасів нафти), або доходу, що генерується валютними резервами країни (як у випадку з сінгапурською GIC). SWF зазвичай інвестує в цінні папери, що торгуються на основних розвинених ринках, і займається оптимізацією портфелю через постійну торгівлю цінними паперами для досягнення балансу між ризиком і прибутковістю (тобто є насамперед управлінцем фонду).

«Умєров, можливо, має на увазі ідею фонду національного добробуту (national wealth fund – NWF), такого, як сінгапурський Temasek, а не SWF. NWF займається активним управлінням операційними активами, як портфелем (тобто є, насамперед, управлінцем активами). Його мета – максимізація вартості портфеля шляхом активного управління, включаючи розвиток, реструктуризацію та монетизацію окремих активів», – йдеться у дайджесті.

Слід зазначити, що досвід роботи, як суверенних фондів (SWFs), так і фондів національного добробуту (NWFs), суттєво різниться в різних країнах світу – від дуже негативного до дуже позитивного, і успіх фонду, як правило, пов’язаний з якістю його корпоративного управління. Наприклад, як Норвегія, так і Венесуела мають величезні запаси нафти, кажуть експерти, а результати?

Норвезький фонд GPFG продемонстрував надзвичайний успіх (уже в 2017 році його вартість досягла 1 трильйона доларів). Натомість, венесуельський фонд FIEM/FEM зазнав невдачі через політичне втручання та погане управління й скоротився із 7 млрд доларів у 2001 році майже до нуля.

Щодо земельного банку, то Умєров розповів, що ФДМУ та Кабмін планують централізувати всі державні землі сільськогосподарського призначення в єдиному суб’єкті для передачі в довгострокову оренду. «Станом на 2020 рік в Україні налічувалося 750 тис. га сільськогосподарських земель держвласності. Для порівняння, за даними ЗМІ, у 2023 році найбільша аграрна компанія «Кернел» обробляла 363 тисяч гектарів, а 10 найбільших агрохолдингів сукупно управляли 2,3 млн га землі.

На сьогодні одним із найбільших державних землевласників є Національна академія аграрних наук (НААН). Станом на 2020 рік вона управляла 465 тис. га землі, але лише 320 тисяч гектарів із них (69%) було зареєстровано в Державному земельному кадастрі. Дані про 145 тис. га землі були відсутні. Академія часто фігурує в корупційних скандалах. Розслідувачі виявили, що керівники НААН та їхні родичі стали власниками земельних ділянок на територіях, які раніше використовувалися науково-дослідними установами, підпорядкованими Академії», – пишуть аналітики.

Вони також нагадують, що з 1 липня 2021 року громадяни України можуть легально купувати та продавати землю сільськогосподарського призначення. Водночас купівля-продаж земель сільгосппризначення державної та комунальної власності залишається під забороною.

За словами Умєрова, інвестиційний фонд нерухомості створюється для того, щоб здавати в оренду нерухомість, наприклад, портові або інфраструктурні об’єкти. «Незрозуміло, цільова модель передбачає, що фонд буде власником нерухомості, агентом з управління нею, чи працюватиме за договорами оперативного управління.

Також незрозуміло, отримуватиме фонд доходи від експлуатації державної нерухомості, чи лише плату за послуги, а сам дохід від нерухомості сплачуватиметься безпосередньо до держбюджету», – пишуть експерти. Вони додають, що згідно з оновленим Єдиним реєстром об’єктів державної власності, станом на 1 січня 2023 року у власності держави перебувало понад 1 мільйон об’єктів нерухомості, які знаходилися в управлінні 8 722 суб’єктів господарювання, включаючи держпідприємства, державні установи та приватні компанії. Водночас у відкритому доступі відсутня інформація про вартість цих активів, умови їх використання (оренда чи оперативне управління) та вартість оренди.

Підготував Антон Дмитрук

Джерело: Юридичний вісник України

Теги
Теги

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

ФДМУ

Статті • Влада i люди
Чимало з державних підприємств залишилися виключно на папері, не працюючи десятиліттями і накопичуючи борги

ФДМУ

Статті • Влада i люди
Чи реально отримати 8 мільярдів від приватизації у 2022 році?

ФДМУ

Статті • Влада i люди
Як буде працювати новий сервіс автоматичної оцінки та як безкоштовно дізнатися оціночну вартість квартири, будинку, земельної ділянки чи будь-якої іншої нерухомості.

ФДМУ

Статті • Влада i люди
Як гарантовано виграти приватизаційний аукціон та чому неможливо купити перемогу за хабар

ФДМУ

Статті • Влада i люди
Чим малі порти України можуть бути цікавими для інвесторів та чому приватизація цих об’єктів дозволить залучити інвестиції у їхній розвиток

Розслідування

Статті • БОРГ-review; Влада i люди
Нового керівника ЧМП міністр інфраструктури Владислав Криклій призначив 30 квітня 2021 року