Проекти та інновації

ДПС пропонує удосконалити процедури погашення податкового боргу

17 серпня 2021, 11:51Новини356

Этот материал также доступен на русском

ДПС наголошує, що зміни спрямовані на реалізацію основоположних принципів функціонування податкової системи, що є запорукою наповнення дохідної частини бюджету.

  • Посилання скопійованоlink copied

Державна податкова служба України працює над удосконаленням процедури погашення податкового боргу, що унеможливить застосування порушниками прогалин діючого законодавства в частині відсутності норми щодо розповсюдження права податкової застави на період адміністративного та/або судового оскарження, – повідомляє прес-служба ДПС.

Так, наприклад, ГУ ДПС у Київській області, за результатами перевірки ТДВ «Узинський цукровий завод» встановлено порушення в частині виробництва спирту та його зберігання без ліцензії, внаслідок чого складено акт та прийнято податкові рішення на загальну суму грошового зобов’язання понад 172,5 млн гривень.

У результаті оскарження платником у судовому порядку податкових повідомлень-рішень, постановою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду задоволено касаційну скаргу ГУ ДПС у Київській області. Рішення судів попередніх інстанцій скасовано та ухвалено нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог ТДВ «Узинський цукровий завод» про скасування податкових повідомлень-рішень відмовлено.

З урахуванням положень п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України протягом 10 робочих днів з моменту проголошення Верховним Судом рішення платник має право сплатити суму визначеного грошового зобов’язання у добровільному порядку. В іншому випадку таке зобов’язання набуде статусу податкового боргу, а його стягнення здійснюватиметься у порядку, визначеному ПКУ.

Однак, для уникнення відповідальності за несплату узгоджених сум грошового зобов’язання, у т.ч. за рахунок свого майна, користуючись положенням ПКУ та прогалинами діючого законодавства в частині відсутності норми щодо розповсюдження права податкової застави на період адміністративного та/або судового оскарження, одночасно з винесенням Верховним Судом рішення по суті справи, платником в особі засновника здійснено передачу права власності на нерухоме майно на інше підприємство, де він також є засновником.

Для врегулювання зазначеного питання Державною податковою службою запропоновано внести певні законодавчі зміни, якими, зокрема, запровадити:

  • застосування податкової застави до платників податків на суму таких донарахувань за результатами контрольно-перевірочної роботи, у разі якщо платник податків оскаржує їх в адміністративному та/або судовому порядку;
  • податкова застава не знімається на весь період оскарження;
  • у разі підтвердження правомірності прийнятих органами ДПС рішень, заставне майно використовується як джерело погашення таких донарахованих сум у разі їх несплати платником добровільно, у порядку ст. 57 ПКУ;
  • у разі прийняття рішень на користь платника податків така податкова застава знімається;
  • протягом оскарження податкових повідомлень-рішень заставне майно не вилучається органами ДПС, а залишається у власності платника податків.

Проєкт Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» (реєстр. № 5600 від 02.06.2021, прийнятий Верховною Радою України 01.07.2021 в І-му читанні) в частині удосконалення процедури погашення податкового боргу платника податків передбачає забезпечення податковою заставою донарахованих за результатами контрольно-перевірочної роботи сум грошових зобов’язань.

Державна податкова служба наголошує, що ці та інші зміни спрямовані на практичну реалізацію основоположних принципів функціонування податкової системи, що є запорукою наповнення дохідної частини бюджету для добробуту усіх громадян та держави в цілому.

Що стосується підприємства-боржника – ТДВ «Узинський цукровий завод», то наразі контролюючим органом готуються матеріали для звернення до суду з позовом про визнання укладених підприємством договорів недійсними та скасування записів про державну реєстрацію, а також звернення до правоохоронних органів для надання оцінки діям посадових осіб підприємства-боржника в межах положень Кримінального кодексу України.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
У полі зору міжнародної спільноти найголовніше в галузі безпеки – битва проти рашизму

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Іван Піддубний був тривалий час не лише найкращим борцем світу, а й пристрасним пропагандистом чесності у спорті

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Народні депутати України запропонували називати новітню версію фашизму саме так – рашизмом

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Gоки Закон ще носить декларативний характер для більшості громадян, але процесу отримання компенсацій вже дано початок, а саме - з 22 травня 2023 року

Законодавство

Статті • Влада i люди
Не всі порушення проектної документації під час будівництва будуть автоматично призводити до визнання об’єкту самочинно збудованим, а лише істотні та встановлені законом

Законодавство

Статті • Влада i люди
Скасування Господарського кодексу більше нагадує дивний спосіб лікування головного болю за допомогою гільйотини