Огляд ЗМІ

Доходи Росії від експорту газу до ЄС обвалилися у вісім разів

25 травня 2023, 20:14Новини269

Переживши енергокризу, ЄС зірвався з російської газової «голки»

  • Посилання скопійованоlink copied

«Росія втратила газовий важіль тиску на Європу», – сказав Financial Times європейський чиновник, який займається енергетичною політикою, і має всі підстави так стверджувати.

Справа не лише в тому, що ціна газу в Європі впала більш ніж на 90% із серпня 2022 р., коли досягла піку внаслідок організованої Володимиром Путіним газової блокади Євросоюзу за допомогою скорочення постачання «Газпрому». Переживши енергокризу, ЄС зірвався з російської газової «голки».

З мирного березня 2021 р. по березень 2023 р. постачання російського газу до Європи впало на 74%, йдеться у внутрішньому документі Єврокомісії (ЄК), з яким ознайомилася FT.

А «Газпром» (і через нього – бюджет Росії, керівництву якої гостро потрібні гроші на продовження розв’язаної ним війни) втратив десятки мільярдів доларів.

Якщо в березні 2022 р., коли ціни на газ уже летіли вгору, ЄС заплатив за постачання російського газу загалом 21,4 млрд євро, то в березні 2023 р. – лише 2,7 млрд євро, йдеться у документі ЄК. Тобто газові доходи Росії обрушилися у вісім разів.

Впоратися з енергокризою ЄС допомогло збільшення закупівель у інших постачальників, насамперед – зрідженого природного газу у США, а також заходи економії. У серпні минулого року ЄК запровадила норму про добровільне скорочення споживання газу у період до березня 2023 р. на 15% порівняно із середнім рівнем за останні п’ять років. Після закінчення опалювального сезону її дія була продовжена ще на рік.

За розрахунками ЄК, цього року ЄС заощадить 60 млрд. кубометрів газу. Це «більше того обсягу газу, як трубопровідного, так і ЗПГ, що ми все ще очікуємо імпортувати з Росії 2023 р.», йдеться у документі ЄК. І на 8 млрд кубометрів більше, ніж блок зекономив у попередньому раунді скорочення споживання.

Високі ціни енергоресурсів минулого року змусили низку європейських компаній скоротити випуск продукції або навіть зупинити виробничі потужності. Млявий попит на газ у промисловості – основна причина падіння цін на газ, електрику та вугілля на 90% з пікових позначок, вважає Джеймс Хакстепп, стратег із сировинних ринків BNP Paribas. Свій внесок також зробили м’яка зима та інші заходи економії, зокрема споживачів.

Падіння попиту на газ стало наслідком не «удачі», а вжитих торік антикризових заходів, включаючи норму про 15% скорочення, сказала єврокомісар з енергетики Кадрі Сімсон у середу на зустрічі з іншими керівниками відомств ЄК. Також допомогли заходи підвищення енергоефективності та прискорене нарощування потужностей у сфері відновлюваної енергетики.

Якщо ЄС справді вдасться скоротити споживання цього року на 60 млрд кубометрів, виникне надлишок пропозиції, і «ціни впадуть дуже сильно», вважає Хеннінг Глойштейн, директор з енергетики, клімату та ресурсів Eurasia Group.

Ціна найближчого ф’ючерсу на газ Dutch TTF опустилася в четвер до 25 євро/МВт год ($280 за 1000 кубометрів), тоді як наприкінці серпня 2022 р. вона перевищувала 340 євро ($3600 за 1000 кубометрів). Ціна майже повернулася до рівня 20 євро, який не перевищувала протягом десятиліття до того, як почала зростати восени 2021 року.

Щоправда, ринок очікує на підвищення ціни до 44-48 євро/МВт год до середини зими. Деякі промислові компанії, наприклад, французька Aluminium Dunkerque і норвезька Yara International, знову збільшують виробництво, користуючись енергоресурсами, що сильно подешевшали. Але навіть якщо газ дещо подорожчає, Газпрому це не допоможе.

Сукупні поставки з Росії, за уточненими даними ЄК, впали зі 150,2 млрд кубометрів у 2021 р. до 74,4 млрд 2022 р. З початку цього року ЄС отримав від Росії всього 10,8 млрд кубометрів.

За прогнозами, цього року «Газпром» продасть за кордон лише 50 млрд. кубів газу – мінімальний обсяг з кінця 1970-х років.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Контролюючий орган інформує нового власника про податкові зобов'язання після отримання даних про зміну власності

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Державна політика має бути спрямована на перенаправлення грошових потоків в бюджет у цивілізований спосіб

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Спільнота творців не має наміру сидіти склавши руки, спостерігаючи, як Копіпастор краде та заробляє на чужих авторських правах

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Україна належить до країн, де використання криптовалюти не забороняється, проте законодавче регулювання тільки на стадії становлення

Огляд ринків

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Наш співрозмовник – командир екіпажу БПЛА, капітан, служить у підрозділі аеророзвідки спеціального призначення "КОНДОР" Першої президентської бригади ОП "БУРЕВІЙ"

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В цілях надання компенсації пошкоджене або знищене майно, яке знаходиться в районі бойових дій або на окупованих територіях, прирівнюється до знищеного