Проекти та інновації

Для ФОП повернуть “довоєнні” податки, перевірки та частину штрафів

25 лютого 2023, 12:41Новини470

Верховна Рада планує розглянути законопроект №8401 у березні-квітні

  • Посилання скопійованоlink copied

У рамках домовленостей, які Україна взяла на себе у новому меморандумі з МВФ, підписаному у грудні 2022 року, очікується скасування пільгової системи оподаткування єдиним податком за ставкою 2% з відновленням повноцінних перевірок бізнесу та з поверненням штрафних санкцій за податкові порушення.

Парламентський комітет з питань фінансів, податкової та митної політики на засіданні 20 лютого ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді ухвалити законопроект №8401, повідомив голова профільного комітету Данило Гетьманцев.

Він зазначив, що Верховна Рада планує розглянути законопроект №8401 у березні-квітні.

Скасування єдиного податку за ставкою 2%

Пільговий механізм оподаткування для малого та середнього бізнесу було запроваджено навесні 2022 року. Верховна Рада 14 березня 2022 року ухвалила законопроект №7137-д (зараз це закон №2120-ІХ), норми якого дали право суб’єктам господарювання на період дії воєнного стану перейти на спеціальний режим зі сплатою 2% податку з обороту.

МВФ наполягав на поверненні “довоєнних” умов оподаткування. Україна зобов’язалася скасувати пільговий механізм зі сплатою 2% з обороту 2023 року. Згідно із законопроектом №8401, це відбудеться з 1 липня 2023 року.

Скасування податкових “канікул” для СПД 1-2 груп єдиного податку

Закон №2120-ІХ дає право підприємцям, які обрали 1-у та 2-у групи спрощеної системи оподаткування, не сплачувати єдиного податку під час військового стану. Законопроект №8401 таку нагоду ліквідує.

Відновлення документальних перевірок

Важливою зміною стане повернення податкових перевірок бізнесу. Законопроект №8401 передбачає відміну пункту 69.9 Податкового Кодексу, який обмежував можливості податківців для проведення перевірок. Починаючи з 1 липня 2023 року податкові інспектори зможуть здійснювати повноцінні документальні та фактичні (що передбачає особистий візит до платників податків) перевірки.

Повернення штрафних санкцій

Повноцінні штрафи повернуться з 1 липня 2023 року. Їх розмір залежить від характеру порушення. Зокрема йдеться про штрафи за порушення, пов’язані з використанням реєстраторів розрахункових операцій (РРО). Наразі платників податків, які зобов’язані застосовувати у своїй діяльності РРО, карають лише в тому випадку, якщо вони займаються продажем підакцизних товарів.

Повернуть також штрафи порушення, пов’язані з несвоєчасною чи неповною сплатою єдиного соціального внеску (ЕСВ).

Лібералізація

Законопроект №8401 передбачає і деякі послаблення та спрощення. Зокрема, якщо в ході документальної податкової перевірки, яку проводитимуть фіскали вже після 1 липня 2023 року, виявиться недоплата за єдиним соціальним внеском (ЕСВ) та підприємець протягом 30 днів цю недоїмку покриє, штрафні санкції до нього не застосовуватимуться.

Як і у випадках, коли перевіряючі фіксують факт несплати/недоплати податкового зобов’язання. Якщо платник податків не пізніше ніж через 30 днів заплатить до держбюджету необхідну суму податків, йому не загрожують штрафи та пені.

За кордоном
Вчора, 17:47 • Новини • За кордоном
Колізії та конфлікти
16 травня 2024, 15:55 • Новини • Колізії та конфлікти

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Верховна Рада

Статті • Влада i люди
Законопроект №10044 передбачає розширення повноважень Рахункової палат на всі публічні кошти

Верховна Рада

Статті • Влада i люди
Як держава може підтримати і захистити власну економіку в умовах російської агресії?

Верховна Рада

Статті • Влада i люди
Після пояснення незрозумілих для народних депутатів юридичних термінів, законопроект 4409 був рекомендований до ухвалення у другому читанні і в цілому

Верховна Рада

Статті • Влада i люди
Розроблений Мін’юстом законопроект 4409 про внесення змін до Кодексу з процедур банкрутства ще чекає на розгляд під час нинішньої сесії Верховної Ради, але експерти вже готуються до…