Чи спадкуються борги під час прийняття спадщини?

19 травня 2021, 12:57Новини706

Закон не допускає, щоб спадкоємець відмовився від частини спадщини – не можна прийняти в спадщину, наприклад, квартиру і відмовитися від зобов’язань по виплаті кредиту.

  • Посилання скопійованоlink copied

Згідно зі ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, – роз’яснили фахівці Вінницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Який розмір боргів спадкується?

Відповідно до ч. 1 ст. 1282 ЦК України, спадкоємці зобов’язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Тобто, якщо спадкоємцем було прийнято у спадщину 10 000 грн., вимоги кредиторів можуть бути задоволені в межах цієї суми.

Хто має повідомляти кредитора про смерть боржника?

Спадкоємці зобов’язані повідомити кредитора спадкодавця про відкриття спадщини, якщо їм відомо про його борги, та/або якщо вони спадкують майно, обтяжене правами третіх осіб (ч. 1 ст. 1281 ЦК України).

В який термін можуть звернутись кредитори до спадкоємця з вимогою про сплату боргу?

Кредиторові спадкодавця належить пред’явити свої вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину, не пізніше шести місяців з дня одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину на все або частину спадкового майна незалежно від настання строку вимоги (ч. 2 ст. 1281 ЦК України).

Що буде якщо невідомо про наявність кредиторів?

Якщо кредитор спадкодавця не знав і не міг знати про прийняття спадщини або про одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину, він має право пред’явити свої вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину, протягом шести місяців з дня, коли він дізнався про прийняття спадщини або про одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину. В цьому випадку кредитор спадкодавця зможе звернутись в 6-місячний термін з моменту коли він дізнався про отримання свідоцтва про прийняття спадщини.

Що треба зробити, якщо вам відомо про наявність кредиторів?

Якщо вам відомо про наявність кредиторів спадкодавця, можна звернутись із заявою в якій повідомити про смерть спадкодавця та про прийняття вами спадщини, долучивши до такої заяви свідоцтво про прийняття спадщини. Таку заяву необхідно зареєструвати у кредитора або надіслати цінним листом з описом та з повідомленням за допомогою пошти.

В цьому випадку розпочинається 6-місячний термін протягом якого кредитор може звернутись до вас із вимогою. Відсутність такої вимоги протягом 6-місяців з моменту коли кредитор дізнався про прийняття спадщини є підставою для відмови у погашені кредиту та узгоджується з судовою практикою.

Як дізнатись наявність боргів у спадкодавця?

Перевірити чи є спадкодавець стороною судової справи можна за посиланням. Перевірка здійснюється за пунктом сторона по справі, де необхідно вказати прізвище, ім’я та по батькові спадкодавця.

Перевірити чи є наявні виконавчі провадження щодо спадкодавця можна за посиланням.

Перевірити чи є спадкодавець боржником можна за посиланням.

Що робити якщо я не хочу прийняти спадщину із боргами?

Згідно із ч. 1 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Для цього йому необхідно протягом 6-місяців з дня смерті спадкодавця звернутись із заявою про відмову у прийнятті спадщини.

Закон не допускає, щоб спадкоємець відмовився від частини спадщини – не можна прийняти в спадщину, наприклад, квартиру і відмовитися від зобов’язань по виплаті кредиту.

 

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Законодавство

Статті • Влада i люди
Не всі порушення проектної документації під час будівництва будуть автоматично призводити до визнання об’єкту самочинно збудованим, а лише істотні та встановлені законом

Законодавство

Статті • Влада i люди
Скасування Господарського кодексу більше нагадує дивний спосіб лікування головного болю за допомогою гільйотини

Законодавство

Статті • Влада i люди
Пенсія призначається незалежно від тривалості служби

Законодавство

Статті • Влада i люди
Cпрощений режим регулювання трудових відносин дозволяє у трудовому договорі визначати додаткові права, обов’язки і відповідальність сторін

Законодавство

Статті • Влада i люди
Переважно благодійними питаннями опікуються юридичні утворення, тобто саме вони мають виступати податковими агентами

Законодавство

Статті • Влада i люди
Метою закону є регулювання нестандартних форм зайнятості для осіб, які виконують роботу на непостійній основі