Проблемні боргиЗверніть увагу

Чи повинні спадкоємці майна погашати боргові зобов’язання померлого?

18 лютого 2021, 12:32Новини373

Нерідко трапляються випадки, коли спадкоємці, окрім майна померлого, отримують і його боргові зобов’язання.

  • Посилання скопійованоlink copied

Нерідко трапляються випадки, коли спадкоємці, окрім майна померлого, отримують і його боргові зобов’язання. Керуючись ст. 1281 Цивільного кодексу України, кредитор має право протягом шести місяців з того моменту, коли йому стало відомо про відкриття спадщини, пред’явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину. Проте чи повинні родичі погашати борги померлого, якщо той не лишив їм спадку? З цим питанням розбирався Координаційний центр з надання правової допомоги.

Так, до Костопільського бюро правової допомоги Рівненського місцевого центру з надання БВПД звернулась жінка та розповіла, що банк вимагає від неї та її сина повернення кредитного боргу померлого чоловіка. Покійний уклав кредитний договір з банком на отримання 8 400 грн., у вигляді встановленого кредитного ліміту на платіжну картку зі сплатою відсотків за користування кредитом. У 2017 р. чоловік помер, лишивши по собі борг перед банком у сумі 5 909.24 грн.

Спершу банківська установа звернулась до Костопільської районної державної нотаріальної контори з вимогою кредитора на загальну суму 5 909,24 грн., де отримала відповідь про те, що спадкоємці померлого із заявами про прийняття чи відмову від спадщини до нотаріальної контори не зверталися.

Проте банк все ж подав до суду на жінку та її сина з вимогою повернути борг, мотивуючи це тим, що вони прийняли спадщину, відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України, оскільки постійно проживали разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини та протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не заявили про відмову від неї.

Розглянувши справу клієнтки, фахівці Костопільського бюро правової допомоги подали до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначили, що позовні вимоги банку про стягнення кредитором боргу спадкодавця є необґрунтованими та недоведеними. Оскільки факт смерті особи та наявність у нього боргових зобов`язань перед банком не може слугувати підставою для виконання вказаних зобов’язань спадкоємцями, що не отримали жодних спадкових прав чи спадкового майна. Син із батьками постійно не проживав, адже з 2011 року мешкає у власному будинку за іншою адресою.

Як зазначили експерти бюро, банк дізнався про смерть клієнта ще в липні 2017 року. Проте, звернувся з вимогою про сплату боргу до жінки лише в березні 2019 року, тобто поза межами передбаченого частиною другою ст. 1281 ЦК України шестимісячного строку, що є також підставою для відмови у задоволенні позову.

У результаті судового засідання, в задоволенні позову про стягнення боргу банку було відмовлено. Ознайомитися зі справою можна за посиланням.

Головний спеціаліст відділу «Костопільське бюро правової допомоги» Тетяна Марчук:
“Згідно із статтею 1282 Цивільного кодексу України, спадкоємці зобов`язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен зі спадкоємців зобов`язаний задовольнити вимоги кредитора особисто у розмірі, який відповідає його частці у спадщині. Вимоги кредитора вони зобов`язані задовольнити шляхом одноразового платежу, якщо домовленістю між спадкоємцями і кредитором не встановлено інше. У разі відмови від одноразового платежу, суд, за позовом кредитора, накладає стягнення на майно, яке було передано спадкоємцям у натурі. У разі неотримання від спадкодавця у спадщину жодного майна, особа не набуває статусу спадкоємця і, як наслідок, у неї відсутній обов`язок задовольнити вимоги кредитора померлої особи”.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Виконавча діяльність

Статті • Стягнення боргiв
Майнові права боржника за останні роки стали одним з основних активів боржника, на які можливо звернути стягання в межах виконавчого провадження

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Верховний Суд неодноразово звертав увагу на поновлення процесуальних строків, пов'язаних з війною

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
6 липня 2023 року в ВР зареєстровано проєкт Закону № 9462 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль"

Арбітражна практика

Статті • Стягнення боргiв
Важливо довести, що знищення або пошкодження об’єкту відбулось внаслідок збройної агресії рф

Виконавча діяльність

Статті • Стягнення боргiв
Маємо в наявності хитрозроблену схему віджимання пенсій у пенсіонерів

Арбітражна практика

Статті • Стягнення боргiв
У 2021 році динаміка практики щодо притягнення до солідарної відповідальності зросла до 10 справ, а у 2022 – вже до 17