Зверніть увагу

Чи можливо стягнути аліменти, якщо боржник проживає за кордоном?

16 серпня 2021, 12:06Новини748

Этот материал также доступен на русском

Відповідно до українського законодавства у батьків є зобов’язання щодо утримання дитини до досягнення нею повноліття. Цей обов’язок є однаковий для всіх, незалежно від того, в якій країні проживають.

  • Посилання скопійованоlink copied

Багато батьків вважають, що виїхавши за кордон на постійне місце проживання їм вдасться уникнути необхідності сплачувати аліменти на утримання своєї дитини. Це твердження є хибним, адже відповідно до українського законодавства у батьків є певні зобов’язання, зокрема й щодо утримання дитини до досягнення нею повноліття. Цей обов’язок є однаковий для всіх, незалежно від того, в якій країні проживають батьки, – повідомляють у Міністерстві юстиції.

Наразі Україна є учасницею ряду двосторонніх та багатосторонніх міжнародних договорів, які дозволяють вирішувати питання щодо стягнення аліментів. Батьки чи діти з тих або інших причин не можуть самостійно врегулювати питання щодо обов’язку утримання? – На допомогу приходить міжнародно-правовий механізм вирішення цих питань, зокрема – шляхом звернення до суду.

При зверненні з позовом до суду, в разі якщо одна зі сторін проживає за кордоном, необхідно враховувати також і положення відповідних міжнародних договорів України, які діють у відносинах між Україною та іноземною державою.

Для того, щоб стягнути аліменти з такої особи, необхідно звернутися до компетентного органу іноземної країни, де проживає боржник, із клопотанням про визнання та надання дозволу на виконання рішення суду України про стягнення аліментів (якщо питання стягнення аліментів вирішувалося в України і є рішення суду). Також можна звернутися до компетентного органу іноземної країни, де проживає боржник із заявою про винесення рішення щодо аліментів.

Звертаємо увагу на те, що у випадку виникнення необхідності стягнення аліментів з осіб, які перебувають на території іноземної держави, з якою Україною укладено відповідний міжнародний договір, заінтересована особа може звернутися для отримання більш детальної інформації щодо вимог оформлення документів до міжрегіонального управління за місцем проживання. Для цього необхідно надіслати належним чином оформлену заяву, клопотання до Міністерства юстиції України через органи юстиції.

Міністерство юстиції України як запитуючий центральний орган протягом 30-ти календарних днів після отримання заяви:

  • перевіряє наявність у ній інформації і документів;
  • може повернути заяву заявнику для дооформлення у разі необхідності;
  • заповнює формуляр про передачу та направляє його разом із заявою до центрального органу запитуваної Договірної держави;
  • у разі необхідності сприяє заявнику у вирішенні питання щодо здійснення перекладу документів мовою запитуваної Договірної держави відповідно до умов Гаазької конвенції 2007 року;
  • на звернення запитуваного центрального органу отримує від заявника додаткові документи, необхідні для розгляду заяви, в тому числі довіреність на право представництва інтересів заявника у справі;
  • на звернення центрального органу запитуваної Договірної держави надає засвідчені компетентним органом України копії документів.
  • Міністерство юстиції України письмово повідомляє позивача про хід та результати розгляду заяви чи клопотання після отримання інформації від іноземних органів.

Пам’ятайте: аліменти від громадян інших держав в Україні не оподатковуються.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
6 липня 2023 року в ВР зареєстровано проєкт Закону № 9462 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль"

Арбітражна практика

Статті • Стягнення боргiв
Важливо довести, що знищення або пошкодження об’єкту відбулось внаслідок збройної агресії рф

Виконавча діяльність

Статті • Стягнення боргiв
Маємо в наявності хитрозроблену схему віджимання пенсій у пенсіонерів

Арбітражна практика

Статті • Стягнення боргiв
У 2021 році динаміка практики щодо притягнення до солідарної відповідальності зросла до 10 справ, а у 2022 – вже до 17

Законодавство

Статті • Влада i люди
Не всі порушення проектної документації під час будівництва будуть автоматично призводити до визнання об’єкту самочинно збудованим, а лише істотні та встановлені законом

Стягнення боргiв

Статті • Стягнення боргiв
Щоб достовірно визначити природу нарахованих відсотків, необхідно дослідити як умови договору, так і розрахунок заборгованості, виконаний позикодавцем (банком)