Огляд ЗМІ

Чому в українських аптеках зросли ціни на препарати — ЗМІ

28 квітня 2022, 16:27Новини672

Этот материал также доступен на русском

Виїзд 5 млн українців погано позначився на фамацевтичному ринку

  • Посилання скопійованоlink copied

В українських аптеках поменшало покупців. У квітні продано на 37% менше ліків порівняно з аналогічним місяцем минулого року, розповів директор з маркетингу мережі АНЦ В’ячеслав Сауц.

На жаль, але українці не стали менше хворіти. Причина у дорожнечі ліків, економії українців та виїзді частини населення за кордон.

Ліки дорожчають

За два з половиною місяці війни вартість медпрепаратів зросла у середньому на 10%, каже Сауц. Але деякі ліки подорожчали ще більше, свідчать польові дослідження. Наприклад, до початку вторгнення Росії в Україну популярний Цитрамон коштував до 20 грн за 10 таблеток, зараз — 32 грн. Препарат для зниження набряків Верошпірон 25 мг виріс у ціні з 20−25 грн до 30−40 грн, а заспокійливий Нервохеель тепер коштує 200−280 грн, хоча ще два з половиною місяці тому коштував 150−190 грн.

Собівартість лікарських засобів після початку війни суттєво зросла через цілу низку факторів, кажуть у прес-службі фармацевтичної компанії Дарниця. Зросли витрати на логістику та імпортну сировину. Доходи впали, а гривня девальвувала. «Незважаючи на зростання цін на сировину, матеріали, паливо та логістику, Дарниця намагається утримати відпускні ціни на довоєнному рівні», — повідомили в прес-службі компанії.

Виконавчий директор компанії Фармак Володимир Костюк запевняє, що за часи війни ціни на їхні ліки не змінювалися.

Значно подорожчали імпортні препарати. У прес-службі фармкомпанії Bayer кажуть, що їхня компанія не піднімала ціни і навіть знизила їх на деякі ліки, але «якщо ціна зросла, то за рахунок дистриб’юторів та аптечних мереж, які можуть зазнавати труднощів з логістичними чи іншими питаннями».

Що купують українці

Після початку вторгнення росії спостерігалося невелике пожвавлення продажу, каже Сауц. із АНЦ. «Споживачі з хронічними захворюваннями купували препарати про запас, побоюючись, що з їхніми поставками будуть проблеми», — зазначає він. Побоювання частково справдилися. Наприклад, в аптеках досі спостерігається брак ліків для лікування щитовидної залози. «Труднощі з імпортом відчуває більшість компаній», — повідомили в прес-службі Bayer. І додали, що до війни сформували на складах 4−5-місячний запас препаратів.

Поменшало й покупців. У квітні продажі знизилися на 37%, порівняно з аналогічним місяцем минулого року, розповідає Сауц. І, незважаючи на подорожчання, середній чек за цей період знизився на 15%. Українці купують найнеобхідніше та відмовилися від вітамінів, мазей тощо. Після початку повномасштабної війни з України виїхали кілька мільйонів наших співвітчизників, які були активними споживачами ліків — жінки, діти та люди похилого віку, нагадує Костюк із Фармака. «Звичайно, через це попит на ліки загалом знизився та змінився — на передній план вийшло забезпечення фронту (кровоспинні, знеболювальні тощо) і хронічних хворих (насамперед, ендокринологічний напрям)», — каже він.

Просідання продажів у березні пов’язане насамперед із кількістю відкритих аптек у країні, додають у прес-службі Дарниці. Але ситуація покращується. За даними Державної служби з лікарських засобів, у перші дні війни працювало близько 10% аптек, а на 17 березня — майже 50%, а за даними на 24 березня — 80%. «Слід розуміти, що значна частина відкритих аптек припадає на захід країни, тоді як на сході цей відсоток залишається досить низьким», — зазначають у Дарниці.

Сауц із АНЦ каже, що частину аптек не вдається відкрити через брак персоналу. Як правило, провізорами в аптеках працюють жінки і багато хто з них виїхав з України.

Джерело

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Наш співрозмовник – командир екіпажу БПЛА, капітан, служить у підрозділі аеророзвідки спеціального призначення "КОНДОР" Першої президентської бригади ОП "БУРЕВІЙ"

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В цілях надання компенсації пошкоджене або знищене майно, яке знаходиться в районі бойових дій або на окупованих територіях, прирівнюється до знищеного

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
У межах заходу в Лондоні були презентовані практичні концепції юридичного механізму стягнення збитків

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Фонд регулярно здійснює постачання безпілотних літальних апаратів різного призначення для українських підрозділів

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В розумінні реєстраційного законодавства приватний будинок і земельна ділянка, на якій він розташований, — це різні об’єкти нерухомого майна

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
"СтягниБорг" автоматично формує документ згідно з вимогами закону