Частка прострочених кредитів у кредитних спілках знизилася майже вдвічі — до 15%

31 травня 2021, 13:33Новини120

На 1 квітня 2021 року на третину збільшилася кількість кредитних спілок, що не виконували мінімальні вимоги до платоспроможності.

  • Посилання скопійованоlink copied

У І кварталі частка прострочених більш як на 90 днів кредитів у кредитних спілках знизилася майже вдвічі – на 15%, зафіксовано у травневому огляді небанківського ринку НБУ, – повідомляє Мінфін.

Тенденції ринку

В цілому кількість кредитних спілок з початку року зменшилася до 316. Дещо зросли їх активи, насамперед тих спілок, які мають ліцензію на залучення депозитів.

Серед діючих кредитних спілок неактивними залишаються 78%.

Співвідношення операційних витрат і операційних доходів знизилося. Водночас знизилися витрати кредитних спілок на формування резервів. Усе це дало змогу кредитним спілкам отримати прибуток за результатами І кварталу.

Зростання операційних доходів було обумовлено збільшенням процентного спреду — за майже незмінної кредитної ставки 36% зменшилася ставка за депозитами з 22% до 19%.

Кредитний портфель кредитних спілок зменшився на 12%. Дещо знизилися обсяги вагомої його складової – споживчих кредитів.

За рахунок прибутку власний капітал дещо збільшився. Обсяг депозитів залишався майже незмінним. Водночас у структурі фондування далі знижувалася частка додаткових пайових внесків. Тож, ця складова фондування є нестабільною.

Незадовільні фінансові показники діяльності кредитних спілок призводять до значної кількості порушників нормативів. Так, у І кварталі 9 кредитних спілок порушували вимоги до достатності капіталу.

На 1 квітня 2021 року на третину збільшилася кількість кредитних спілок, що не виконували мінімальні вимоги до платоспроможності.

З 9 порушників більшість не залучає депозити.

Значний вплив на агреговані дані мало неподання в І кварталі звітної інформації донедавна найбільшою кредитною спілкою «Громада». Наприкінці 2020 року вона визнала непрацюючим увесь свій портфель, що складався переважно з бізнес-кредитів в агросекторі (41%). Унаслідок цього «Громада» зазнала збитків у сумі 362 млн грн, її капітал став від’ємним.

У квітні через порушення нормативів Національний банк призупинив дію ліцензій на кредитування та залучення депозитів цієї кредитної спілки. Крім цього, у лютому п. р. на її рахунки було накладено арешт Державною виконавчою службою через судові позови вкладників спілки. Складність фінансового становища кредитної спілки та неподання нею звітності, найімовірніше, свідчить про неспроможність відновити прийнятні показники діяльності. Тож, варто розглядати ситуацію на ринку кредитних спілок без урахування «Громади».

Водночас достовірність заявленої якості кредитного портфеля кредитних спілок надалі буде додатково проаналізована.

Операційні доходи, зокрема чистий процентний дохід, дещо скоротилися порівняно з попереднім періодом, проте зросли порівняно з І кварталом попереднього року. Це зумовлено збільшенням процентного спреду

Колізії та конфлікти
Сьогодні, 15:15 • Новини • Колізії та конфлікти
За кордономОгляд ЗМІ
Сьогодні, 12:15 • Новини • За кордоном
За кордономОгляд ЗМІ
Сьогодні, 11:43 • Новини • За кордоном
Проекти та інновації
Сьогодні, 11:11 • Новини • Проекти та інновації

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Українців хоче чути світ, і люди доброї волі вірять – прийде велика перемога

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Церква отримала у власність нерухомість в Старому історичному місті Таллінна, яка на сьогодні оцінюється більше як 7 000 000 мільйонів євро

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Днями завершився добор на посаду керівника ДП «Національний центр Олександра Довженка»

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Прийняті норми законів в цілому направлені на протидію та запобіганню дискримінації прав людини, пов’язаних саме з трудовими відносинами

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Забудовники перекладатимуть усі додаткові витрати на покупців та інвесторів

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Як заробляють, на що витрачають, на чому економлять і як кредитуються українці під час війни?