Частка NPL у 2025 році може знизитися до 25-27%, якщо збережуться нинішні тенденції в економіці України — прогноз

14 травня 2025, 16:53Новини152

Основна частина непрацюючих активів у банківській системі продовжує зосереджуватися в державних банках

  • Посилання скопійованоlink copied

Частка непрацюючих кредитів (NPL) у банківському секторі у 2025 році може знизитися до 27-25%, якщо збережуться нинішні тенденції в економіці України. Такий прогноз озвучив Юрій Пінчук, партнер, заступник керівника практики по роботі з NPL та Due Diligence адвокатського об’єднання Investment Lawyer Group, коментуючи статистику Національного банку України щодо NPL за I квартал 2025 року.

За даними НБУ, частка NPL у банківському секторі за перші три місяці 2025 року знизилася до 28,6%, що на 1,7 в. п. менше, ніж на початку року, і на 8,8 в. п. менше ніж на початку 2024 року (37,4%).

«Українським банкам дійсно вдалося суттєво зменшити частку проблемних кредитів. Проте переважно завдяки списанню близько 82 млрд грн безнадійних боргів. Списання є технічним інструментом, який хоча і покращує фінансові звіти банків, однак не приносить реальних коштів і фактично визнає неможливість стягнення заборгованості», — зазначає Пінчук.

Для подальшого зниження показника NPL в Україні, за словами юриста, необхідно розвивати вторинний ринок боргів, спрощувати судові процедури та посилювати захист прав кредиторів.

«Найбільша частка проблемних кредитів традиційно концентрується у корпоративному секторі (37% станом на 1 квітня), особливо в галузях, чутливих до економічних криз, таких як будівництво, нерухомість та промисловість. У фізичних осіб ситуація суттєво краща завдяки більшій фінансовій дисципліні та стабільності доходів (14,3%). Тому зусилля банків у розчищенні портфелів мають бути зосереджені насамперед на корпоративних клієнтах та на пошуку ефективних механізмів стягнення або продажу прав вимоги за їхніми боргами», — підкреслює Пінчук.

Фахівець також нагадав, що основна частина непрацюючих активів у банківській системі продовжує зосереджуватися в державних банках. І це, не дивлячись на те, що у 2024 році вони здійснили найбільші обсяги списання безнадійних боргів. За даними НБУ, станом на 1 квітня 2025 року частка NPL у державних банках склала 41,1%, що на 1,9 в. п. менше, ніж на початку року.

«На 2025 рік очікується, що державні банки активніше застосовуватимуть механізм продажу прав вимоги за проблемними кредитами, що прямо рекомендується НБУ як один із найефективніших способів очищення балансів. Успішна реалізація цієї стратегії можлива за умови усунення адміністративних бар’єрів та забезпечення прозорих процедур», — прогнозує юрист.

 

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Контролюючий орган інформує нового власника про податкові зобов'язання після отримання даних про зміну власності

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Державна політика має бути спрямована на перенаправлення грошових потоків в бюджет у цивілізований спосіб

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Спільнота творців не має наміру сидіти склавши руки, спостерігаючи, як Копіпастор краде та заробляє на чужих авторських правах

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Україна належить до країн, де використання криптовалюти не забороняється, проте законодавче регулювання тільки на стадії становлення

Огляд ринків

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Наш співрозмовник – командир екіпажу БПЛА, капітан, служить у підрозділі аеророзвідки спеціального призначення "КОНДОР" Першої президентської бригади ОП "БУРЕВІЙ"

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В цілях надання компенсації пошкоджене або знищене майно, яке знаходиться в районі бойових дій або на окупованих територіях, прирівнюється до знищеного