Проблемні борги

Борг в іноземній валюті майже сягнув 2/3 загального обсягу державного та гарантованого державою боргу

9 березня 2021, 11:18Новини155

Этот материал также доступен на русском

Посилення тиску на обмінний курс гривні під дією ринкових чинників може збільшити витрати уряду на обслуговування державного боргу.

  • Посилання скопійованоlink copied

Голова Ради Національного банку Богдан Данилишин застерігає про акумулювання значної частки боргу в іноземній валюті, яка становить 64%, або майже 2/3 загального обсягу державного та гарантованого державою боргу України, – пише Мінфін.

Державний та гарантований державою борг станом на 31.01.21 становив 2,6 трлн грн, або $90,7 млрд.

Такий рівень державного боргу відповідає рівню близько 62,7% ВВП та є суттєво нижчим, як зазначає очільник Ради, за аналогічні боргові метрики інших країн, що розвиваються, і мають порівнянний кредитний рейтинг, наприклад, з такими країнами, як Гана, Єгипет, Туніс.

Збільшення державного боргу до ВВП у 2020 році відбулося значною мірою за рахунок девальвації курсу гривні, тобто після її надмірного зміцнення у 2019 році.

Данилишин зазначає, що «це свідчить про ризики акумулювання значного боргу в іноземній валюті, частка якого на сьогодні становить 64%, або майже 2/3 від загального обсягу державного та гарантованого державою боргу України».

Він застерігає, що посилення тиску на обмінний курс гривні під дією ринкових чинників може збільшити витрати уряду на обслуговування державного боргу. Таким чином можна «знеструмити» потік бюджетних коштів в економіку та погіршити оцінку кредитоспроможності України як позичальника на зовнішніх ринках, яка нещодавно була підтверджена рейтинговим агентством Fitch на рівні В зі стабільним прогнозом.

«На мій погляд, — зауважує Данилишин, — це підкреслює важливість поглиблення внутрішнього ринку державних запозичень у національній валюті згідно із рекомендаціями, які неодноразово надавалися Радою Національного банку правлінню та Кабінету Міністрів України.

Розвиток внутрішнього ринку державних запозичень має на меті посилення стійкості державних фінансів, які є складовою фінансової стабільності в державі – однієї з визначених законом ключових цілей Національного банку”, — стверджує голова Ради Нацбанку.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Виконавча діяльність

Статті • Стягнення боргiв
Майнові права боржника за останні роки стали одним з основних активів боржника, на які можливо звернути стягання в межах виконавчого провадження

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
Верховний Суд неодноразово звертав увагу на поновлення процесуальних строків, пов'язаних з війною

Судова практика

Статті • Стягнення боргiв
6 липня 2023 року в ВР зареєстровано проєкт Закону № 9462 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль"

Арбітражна практика

Статті • Стягнення боргiв
Важливо довести, що знищення або пошкодження об’єкту відбулось внаслідок збройної агресії рф

Виконавча діяльність

Статті • Стягнення боргiв
Маємо в наявності хитрозроблену схему віджимання пенсій у пенсіонерів

Арбітражна практика

Статті • Стягнення боргiв
У 2021 році динаміка практики щодо притягнення до солідарної відповідальності зросла до 10 справ, а у 2022 – вже до 17