Колізії та конфлікти

Бізнес просить ВР прибрати корупційні ризики із закону про захист прав споживачів

12 січня 2023, 17:20Новини191

Этот материал также доступен на русском

Не підтримуються бізнесом і створення «Спілки громадських об’єднань споживачів»

  • Посилання скопійованоlink copied

Європейська Бізнес Асоціація виступає категорично проти включення до законопроєкту №6134 «Про захист прав споживачів» нових норм, що суперечать положенням європейських директив, посилюють регуляторний тиск на бізнес та містять корупційні та інші ризики.

Наприкінці минулого року Асоціація звернулася з офіційними листами до Голови Верховної Ради України, голів профільних Парламентських Комітетів, ряду народних депутатів та центральних органів виконавчої влади із закликом не підтримувати законопроєкт в редакції, що була запропонована на засіданні Комітету ВРУ з питань економічного розвитку 9 грудня 2022 року.

Так, до законопроєкту були включені пропозиції, які не лише раніше не обговорювались (хоча робота над документом велась майже 4 роки в робочих групах), але і які несуть серйозні ризики для українських підприємців, нівелюють курс держави щодо дерегуляції підприємницької діяльності і не узгоджуються з європейськими нормами.

Нові норми пропонують розповсюдити дію законопроєкту на відносини між юридичними особами, що суперечить Директиві 2011/83/ЄС «Про права споживачів» та руйнує саму мету цього Закону, а саме регулювати відносини між споживачами та бізнесом. Дію законопроєкту пропонують поширити на сфери, які не належать до сфер споживання, наприклад, на надання адміністративних послуг та здійснення нотаріальних правочинів, що теж не відповідає Директиві 2011/83/ЄС.

Серед інших положень, які категорично не підтримуються бізнесом – створення двох нових, досить монопольних за своїми функціями, уповноважених органів – громадської спілки «Спілка громадських об’єднань споживачів» та Комісії з питань позасудового розв’язання спорів.

Передбачається, що вони будуть мати розширені нетипові повноваження по контролю за діяльністю бізнесу та притягненню їх до відповідальності, наприклад, проводити додаткові перевірки бізнесу; накладати штрафи; визначати розміру відшкодування; проводити обов’язкові платні навчання для підприємців; тощо. Такі розширені повноваження, на переконання експертів Асоціації, можуть мати своїм наслідком втручання у внутрішню господарську діяльність бізнесу, упереджений підхід до визначення розміру шкоди та вартості навчальних програм.

Бізнес вже наголошував, що даний документ викликає великі занепокоєння у спільноти. Проти всіх зазначених нововведень виступає ї профільне Міністерство економіки України, яке безпосередньо займалось розробленням цього законопроєкту з метою виконання Україною наших зобов’язань згідно з Угодою про Асоціацію.

У той же час, за інформацією компаній-членів Асоціації існує високий ризик, що законопроєкт №6134 «Про захист прав споживачів» винесуть найближчим часом на голосування та спробують прийняти разом з новими правками, які не узгоджуються з нашим курсом на європейську інтеграцію, посилюють тиск на бізнес та несуть багато корупційних ризиків.

Тож Асоціація звертається до Голови Верховної Ради та народних депутатів України з проханням не підтримувати законопроєкт в зазначеній редакції та відправити його на повторне доопрацювання, врахувавши зауваження бізнесу та профільного Міністерства.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Законодавство

Статті • Влада i люди
Не всі порушення проектної документації під час будівництва будуть автоматично призводити до визнання об’єкту самочинно збудованим, а лише істотні та встановлені законом

Законодавство

Статті • Влада i люди
Скасування Господарського кодексу більше нагадує дивний спосіб лікування головного болю за допомогою гільйотини

Законодавство

Статті • Влада i люди
Пенсія призначається незалежно від тривалості служби

Законодавство

Статті • Влада i люди
Cпрощений режим регулювання трудових відносин дозволяє у трудовому договорі визначати додаткові права, обов’язки і відповідальність сторін

Законодавство

Статті • Влада i люди
Переважно благодійними питаннями опікуються юридичні утворення, тобто саме вони мають виступати податковими агентами

Законодавство

Статті • Влада i люди
Метою закону є регулювання нестандартних форм зайнятості для осіб, які виконують роботу на непостійній основі