Зверніть увагу

Банкноти 1000 гривень підроблюють за допомогою струменевих принтерів: як відрізнити фальшиві гроші?

17 травня 2021, 13:25Новини757

Этот материал также доступен на русском

Уважне ставлення до грошей та знання кількох елементів захисту банкноти номіналом 1000 грн — гарантують мінімізацію ризиків для громадян отримати таку підробку.

  • Посилання скопійованоlink copied

Нацбанк зафіксував у 2020 році випадки підроблення банкнот номіналом 1000 грн. Кількість таких випадків поки невелика. Частка підроблених 1000-гривневих банкнот становить менше 1% від загальної кількості фальшивих грошей. Про це повідомили в пресслужбі НБУ у відповідь на запит «Мінфіну».

«Якщо говорити про підробки банкнот номіналом 1000 грн, їх якість дуже низька. Вони виготовлені за допомогою струменевих принтерів. Уважне ставлення до грошей та знання кількох елементів захисту банкноти номіналом 1000 грн — гарантують мінімізацію ризиків для громадян отримати таку підробку», — зазначили в НБУ.

Як відрізнити підроблені банкноти?

Елементи захисту на банкнотах гривні гарантовано дозволяють виявляти підроблені грошові знаки. Для цього достатньо уважного візуального і тактильного контролю навіть без застосування спеціального обладнання.

Справжність банкноти перевіряється таким чином:

1. На дотик перевіряються банкнотний папір і рельєфність окремих зображень з лицьового боку банкноти, що забезпечується спеціальним видом друку.

2. Проти світла:

  • водяні знаки: багатотоновий водяний знак — зображення портрета, що повторює портрет, надрукований на лицьовому боці банкноти, та світлий елемент водяного знака — зображення цифрового позначення номіналу або графічного знака національної грошової одиниці України — гривні;
  • наскрізний елемент (суміщене зображення) — фрагментарне зображення цифрового позначення номіналу, виконане з лицьового та зворотного боків, набуває цілісного вигляду без розривів та зсувів під час розглядання банкноти проти світла;
  • повністю занурена в товщу паперу захисна стрічка, на якій за допомогою збільшувального скла під час розглядання банкноти проти світла можна побачити в прямому та перевернутому вигляді зображення цифрового позначення номіналу, написів «ГРН» та малого Державного Герба України (тризуба).

3. При зміні кута нахилу банкноти:

  • зображення, що виконані оптично-змінними фарбами, змінюють колір при розгляданні банкноти під різними кутами зору (на банкнотах середніх та високих номіналів зразка 2003−2007 років і нових банкнотах номіналом 20, 50 грн зразка 2018-го та 2019 років відповідно) і мають кінетичний ефект: елемент SPARK міститься на банкнотах номіналом 100, 200, 500 та 1000 грн зразка 2014−2019 років;
    «віконна», частково введена в товщу паперу полімерна захисна стрічка відповідного кольору (на банкнотах номіналом 200 грн зразка 2019 року — синього, номіналом 500 грн зразка 2015 року — темно-сірого) містить зображення цифрового позначення номіналу банкноти та графічного знака гривні (у банкнот номіналом 100−500 грн), зображення малого Державного Герба України (у банкнот 1000 грн — пурпурного кольору) і має яскраво виражений кінетичний ефект: при зміні кута нахилу банкноти змінюється напрямок руху фонового зображення стрічки;
  • латентне зображення цифрового позначення номіналу видиме при розгляданні банкноти на рівні очей проти світла під гострим кутом: темне на світлому фоні при розгляданні банкноти з довгого боку, світле на темному фоні — з короткого боку.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?