Банкіри назвали основні виклики 2023 року

9 січня 2023, 16:48Новини264

Этот материал также доступен на русском

Від обсягів підтримки США, ЄС та МВФ залежатиме валютний курс гривні, який впливатиме на поведінку банків та клієнтів

  • Посилання скопійованоlink copied

Війна залишається головним фактором, який визначатиме розвиток та функціонування банківської системи України в 2023 році.

Про головні виклики банкіри розповіли у проєкті «25 провідних банків України під час війни».

«Це тривалість війни та достатність фінансової підтримки з боку наших міжнародних партнерів», – вважає заступник голови правління банку «Південний» Максим Цимбал.

Від обсягів підтримки США, ЄС та МВФ залежатиме валютний курс гривні, який впливатиме на поведінку банків та клієнтів.

Найбільшою проблемою для банків стане потреба в капіталі. «Війна та пов’язані з нею економічні виклики точно вимагатимуть збільшення капіталу банківської системи. Водночас достеменну потребу в капіталі наразі не знає ніхто», – каже директор департаменту ризик-менеджменту Укргазбанку Володимир Пономарьов.

Ці обсяги будуть зрозумілі після проведення Нацбанком огляду якості активів. Стрес-тести в попередньому форматі буде актуально відновити одразу після завершення війни та повернення до планомірної роботи, розповів голова правління Кредобанку Єжи Яцек Шугаєв.

Урядові плани приватизувати держбанки до 2025 року залишаються незмінними, попри війну, проте чергове відстрочення можливе. До війни IFC планувала увійти до капіталу Укргазбанку і навіть розпочала процес, а ЄБРР – Ощадбанку.

Тривале збереження високої облікової ставки суттєво обмежуватиме кредитування в 2023 році. «Адже в теперішніх умовах бізнесу важко забезпечувати достатньо високу маржу та прибутковість для сплати дорогого фінансування», – каже Єжи Яцек Шугаєв.

Поки триває війна, будуть популярними лише державні програми з бюджетною компенсацією відсотків за кредитами – такі, як «5-7-9%». Уряд вже запустив нову програму іпотечного кредитування «єОселя». «Кредитування бізнесу активізується у випадку зниження ризиків, що вплине на рівень відсоткових ставок, але це відбудеться не найближчими місяцями, а лише після завершення активних бойових дій», – прогнозує головний менеджер із макроекономічного аналізу Райффайзен Банку Сергій Колодій.

Головне прохання від банкірів до НБУ – не поспішати з поверненням до жорсткого регулювання. «Необхідним є збереження деяких регуляторних послаблень для банківського сектору, запроваджених під час війни. Занадто швидке повернення Нацбанку до підходів мирних часів може бути передчасним і ускладнить роботу банків в умовах війни», – попереджає Єжи Яцек Шугаєв.

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

НБУ

Статті • Влада i люди
Якщо намагатися пришвидшити темпи економічного зростання нацбанківськими інструментами, ми отримаємо або інфляцію, або бульбашки на фінансових ринках

НБУ

Статті • Влада i люди
Чи можна збільшити обсяги іпотечного кредитування без навантаження на державний бюджет?

НБУ

Статті • Влада i люди
Набувши популярності серед молоді, кешбек як інструмент підвищення лояльності невдовзі може зникнути з українського фінансового ринку

НБУ

Статті • Влада i люди
Чому державні банки готові підтримувати програму

НБУ

Статті • Влада i люди
1 липня минув рік, як Національний банк став регулятором для небанківських фінансових установ

Законодавство

Статті • Влада i люди
Законопроєкт «Про кредитні спілки», зареєстрований під № 5125, 1 червня 2021 року був розглянутий Верховною Радою України у першому читанні та прийнятий за основу