За кордоном

29 мільярдів рублів на день. Ціна війни для російського бюджету досягла нового рекорду

13 вересня 2024, 15:45Новини485

Этот материал также доступен на русском

За першу половину 2024 року федеральний бюджет рф витратив за оборонними статтями рекордні 5,3 трильйона рублів

  • Посилання скопійованоlink copied

Війна проти України, що триває третій рік, все дорожче обходиться російським платникам податків.

За першу половину 2024 року федеральний бюджет рф витратив за оборонними статтями рекордні 5,3 трильйона рублів, підрахував на підставі даних системи “Електронний бюджет” науковий співробітник Німецького інституту проблем міжнародної безпеки Яніс Клюге.

Порівняно з тим же періодом минулого року, військові витрати росії збільшилися на 36%, або 1,4 трильйона рублів. У середньому на утримання армії та закупівлі зброї уряд витрачав 203 млрд рублів на тиждень, 29 млрд рублів на день, або 1,2 млрд рублів на годину, випливає з підрахунків Клюге.

В результаті за 6 місяців військова машина «з’їла» майже півтора річних бюджети програми підтримки національної економіки (3,89 трлн рублів), більше трьох річних бюджетів усієї системи вищої освіти в країні (1,546 трлн рублів), 18 річних бюджетів національного проекту «Охорона здоров’я» (290 млрд рублів) і понад 90 річних бюджетів типового бідного регіону – такого як, наприклад, республіка Тива (56 млрд рублів).

“Особливо різко”, вказує Клюге, підскочили секретні витрати, які йдуть головним чином на закупівлю зброї для фронту: вони становлять близько 1 трлн рублів на квартал. У відкритій частині бюджету фінансування держоборонзамовлення зросло на 54% порівняно з минулим роком та на 126% щодо 2022-го.

Витрати на виплати військовим, у тому числі масовий набір «добровольців» та контрактників, якими Кремль компенсує фронтові втрати, збільшилися на 25% відносного минулого року та на 175%, якщо порівнювати з 2022-го.

Зрештою, «драматично» злетіли витрати на міжнародне військово-технічне співробітництво, до яких може бути включено фінансування закупівель боєприпасів та ракет у Ірану та КНДР, зазначає Клюге. За його оцінками, це коштувало бюджету майже 120 млрд рублів у першому кварталі і понад 150 млрд — у другому.

Спочатку уряд закладав у бюджет-2024 військові витрати на 10,8 трлн рублів, а їхня частка в загальних витратах — майже 30% — мала стати рекордною з часів Радянського Союзу. Але якщо орієнтуватися на сезонність бюджетних асигнувань та історичні дані, то за фактом військові витрати можуть перевищити цей рівень майже на третину, оцінює Клюге: до кінця року вони можуть досягти 13,3 трлн. рублів, або 7-8% ВВП, що відповідає рівню військових диктатур Африки (8,2% ВВП в Алжирі, 6,3% ВВП у Південному Судані).

Не пропустіть важливе!
Підписуйтесь та отримуйте дайжест новин

Щоденно чи щотижня – обираєте ви!

Думка експерта

Бажаєте стати автором borg.expert?

Матеріали за темою

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Україна належить до країн, де використання криптовалюти не забороняється, проте законодавче регулювання тільки на стадії становлення

Огляд ринків

Статті • Війна з Росією; БОРГ-review
Наш співрозмовник – командир екіпажу БПЛА, капітан, служить у підрозділі аеророзвідки спеціального призначення "КОНДОР" Першої президентської бригади ОП "БУРЕВІЙ"

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В цілях надання компенсації пошкоджене або знищене майно, яке знаходиться в районі бойових дій або на окупованих територіях, прирівнюється до знищеного

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
У межах заходу в Лондоні були презентовані практичні концепції юридичного механізму стягнення збитків

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
Фонд регулярно здійснює постачання безпілотних літальних апаратів різного призначення для українських підрозділів

Огляд ринків

Статті • БОРГ-review
В розумінні реєстраційного законодавства приватний будинок і земельна ділянка, на якій він розташований, — це різні об’єкти нерухомого майна